Biegiem po tatrzańskiej grani na 125-lecie Sokoła

Tegoroczny Zakopiański Weekend Biegowy jest połączony ze 125-leciem tamtejszego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół - jednej z najstarszych i najprężniej działających organizacji społeczno-patriotycznych w Polsce.

Zakopiański Weekend Biegowy to jedna z najciekawszych i chyba najbardziej prestiżowa impreza spośród organizowanych w Polsce biegów górskich. Jej organizatorem jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, a patronem medialnym od lat "Gość Niedzielny". Na rozgrywaną tradycyjnie na początku czerwca imprezę składają się trzy zróżnicowane biegi: 15-kilometrowy Bieg Sokoła, 32-kilometrowy Wysokogórski Bieg im. Druha Franciszka Marduły i 10-kilometrowy Bieg im. Hrabiego Zamoyskiego. Trasy pierwszych dwóch są wytyczone trudnymi tatrzańskimi szlakami, trzeci z kolei prowadzi drogą asfaltową nad Morskie Oko - do samego serca polskich Tatr. 

Dodatkowego smaku imprezie dodaje fakt, że w ramach sobotniego Biegu Marduły od lat są rozgrywane mistrzostwa Polski w skyrunningu - ekstremalnej odmianie biegów górskich, którą charakteryzują duże przewyższenia, trudne technicznie trasy i zdobywanie przez zawodników wysokości przekraczających 2000 m n.p.m. Z tego na starcie popularnego "Marduły" staje co roku cała elita polskich biegaczy górskich. To najmocniej obsadzony bieg w sezonie. Zresztą Bieg Marduły to nie tylko prestiż i walka o medale, ale również niesamowite doświadczenie tatrzańskich szlaków. Dla wielu biegaczy to kwintesencja tego, co można spotkać w górach. Na 32 km dystansu trzeba pokonać kilka szczytów i przełęczy, w wielu miejscach na trasie wciąż zalega śnieg, a łączna suma podbiegów i zbiegów znacznie przekracza 2000 m.  Z kolei meta jest zlokalizowana w parku Piłsudskiego, tuż obok Krupówek. Nic więc dziwnego, że chętnych na uczestnictwo jest co roku znacznie więcej niż miejsc dostępnych na liście startowej.

Tak bieg Marduły wspomina jeden z najlepszych biegaczy górskich świata Bartłomiej Przedwojewski (Salomon Suunto Team), który właśnie tutaj po raz pierwszy startował w biegu klasyfikowanym jako skyrunning i pobił rekord trasy:

to jeden z najprawdziwszych biegów górskich w Polsce, duża ilość przewyższeń, trudne technicznie odcinki oraz piękne widoki. Ten bieg był dla mnie bardzo dużym wyzwaniem

Tegoroczna edycja jest połączona z obchodami 125-lecia założenia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem. To jedna z najstarszych organizacji społeczno-patriotycznych w Polsce. Założona jeszcze w XIX wieku, zrzeszała tak wybitne postacie jak hrabia Władysław Zamoyski, Wenanty Piasecki, Leonard Zwoliński, Walery Eljasz-Radzikowski, Stanisław Eljasz-Radzikowski, Andrzej Chramiec, Stanisław Barabasz, Jan Kasprowicz. Historia Sokoła jest wpisana na trwałe w historię Zakopanego i polskich Tatr. Organizacja przez długie lata aktywnie animowała życie kulturalne, sportowe i patriotyczne. To zakopiański Sokół zorganizował pierwszy w historii Polski bieg górski, a miało to miejsce już w 1925 r. Odbył się on na dystansie 25 km i z ponadtysiącmetrowym przewyższeniem, a nazwany został Chodem Tatrzańskim. 

Tegoroczna edycja Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem odbędzie się od 31 maja do 2 czerwca 2019 r. Wszystkich obecnych w tym czasie w Zakopanem zapraszamy serdecznie do kibicowania i wspólnej zabawy na trasie i w rejonie mety.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
12°C Sobota
dzień
12°C Sobota
wieczór
wiecej »