Tegoroczny Zakopiański Weekend Biegowy jest połączony ze 125-leciem tamtejszego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół - jednej z najstarszych i najprężniej działających organizacji społeczno-patriotycznych w Polsce.
Zakopiański Weekend Biegowy to jedna z najciekawszych i chyba najbardziej prestiżowa impreza spośród organizowanych w Polsce biegów górskich. Jej organizatorem jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, a patronem medialnym od lat "Gość Niedzielny". Na rozgrywaną tradycyjnie na początku czerwca imprezę składają się trzy zróżnicowane biegi: 15-kilometrowy Bieg Sokoła, 32-kilometrowy Wysokogórski Bieg im. Druha Franciszka Marduły i 10-kilometrowy Bieg im. Hrabiego Zamoyskiego. Trasy pierwszych dwóch są wytyczone trudnymi tatrzańskimi szlakami, trzeci z kolei prowadzi drogą asfaltową nad Morskie Oko - do samego serca polskich Tatr.
Dodatkowego smaku imprezie dodaje fakt, że w ramach sobotniego Biegu Marduły od lat są rozgrywane mistrzostwa Polski w skyrunningu - ekstremalnej odmianie biegów górskich, którą charakteryzują duże przewyższenia, trudne technicznie trasy i zdobywanie przez zawodników wysokości przekraczających 2000 m n.p.m. Z tego na starcie popularnego "Marduły" staje co roku cała elita polskich biegaczy górskich. To najmocniej obsadzony bieg w sezonie. Zresztą Bieg Marduły to nie tylko prestiż i walka o medale, ale również niesamowite doświadczenie tatrzańskich szlaków. Dla wielu biegaczy to kwintesencja tego, co można spotkać w górach. Na 32 km dystansu trzeba pokonać kilka szczytów i przełęczy, w wielu miejscach na trasie wciąż zalega śnieg, a łączna suma podbiegów i zbiegów znacznie przekracza 2000 m. Z kolei meta jest zlokalizowana w parku Piłsudskiego, tuż obok Krupówek. Nic więc dziwnego, że chętnych na uczestnictwo jest co roku znacznie więcej niż miejsc dostępnych na liście startowej.
Tak bieg Marduły wspomina jeden z najlepszych biegaczy górskich świata Bartłomiej Przedwojewski (Salomon Suunto Team), który właśnie tutaj po raz pierwszy startował w biegu klasyfikowanym jako skyrunning i pobił rekord trasy:
to jeden z najprawdziwszych biegów górskich w Polsce, duża ilość przewyższeń, trudne technicznie odcinki oraz piękne widoki. Ten bieg był dla mnie bardzo dużym wyzwaniem
Tegoroczna edycja jest połączona z obchodami 125-lecia założenia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem. To jedna z najstarszych organizacji społeczno-patriotycznych w Polsce. Założona jeszcze w XIX wieku, zrzeszała tak wybitne postacie jak hrabia Władysław Zamoyski, Wenanty Piasecki, Leonard Zwoliński, Walery Eljasz-Radzikowski, Stanisław Eljasz-Radzikowski, Andrzej Chramiec, Stanisław Barabasz, Jan Kasprowicz. Historia Sokoła jest wpisana na trwałe w historię Zakopanego i polskich Tatr. Organizacja przez długie lata aktywnie animowała życie kulturalne, sportowe i patriotyczne. To zakopiański Sokół zorganizował pierwszy w historii Polski bieg górski, a miało to miejsce już w 1925 r. Odbył się on na dystansie 25 km i z ponadtysiącmetrowym przewyższeniem, a nazwany został Chodem Tatrzańskim.
Tegoroczna edycja Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem odbędzie się od 31 maja do 2 czerwca 2019 r. Wszystkich obecnych w tym czasie w Zakopanem zapraszamy serdecznie do kibicowania i wspólnej zabawy na trasie i w rejonie mety.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.