Piekarskie pielgrzymki oczami SB

„Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa” - to tytuł wystawy, jaką Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach zorganizowało w śląskim sanktuarium Maryi Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

Wystawę, która potrwa do końca września br., po raz pierwszy można było zobaczyć w dniu tegorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śl. - 30 maja. Usytuowana została u stóp piekarskiej Kalwarii, w pobliżu pomnika Jana Pawła II.

„Pielgrzymka czy manifestacja polityczna”, „Mobilizacja aparatu partyjno-państwowego”, „Rozpoznać, wykryć…”, „Plakaty pielgrzymkowe w rękach SB”, „Etatowi pielgrzymi”, „Nielegalne pielgrzymowanie”, „SB fotografuje”, „Zabezpieczyć, udokumentować”… Tak brzmią tytuły kilku spośród dwudziestu sześciu plansz, pokazujących dzieje zarówno męskich, jak i żeńskich pielgrzymek do Piekar w czasach PRL.

Celem wystawy jest przybliżenie odbiorcom działań aparatu bezpieczeństwa wobec piekarskich pielgrzymów w Polsce Ludowej, z akcentem na lata 60. i 70. minionego wieku. Ekspozycja pokazuje na podstawie zachowanych materiałów Służby Bezpieczeństwa metody i techniki inwigilacji pielgrzymów przybywających do Piekar Śląskich. Przedstawia stanowe pielgrzymowanie wyłącznie z perspektywy Służby Bezpieczeństwa.

Do przygotowania wystawy wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów: Archiwum Parafialnego w Piekarach Śląskich, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Scenariusz wystawy przygotowali historycy katowickiego oddziału IPN: dr Łucja Marek oraz Robert Ciupa, przy współpracy Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej oraz Eweliny Małachowskiej, a także merytorycznym wsparciu dr. Adama Dziuroka, Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
noc
13°C Czwartek
rano
20°C Czwartek
dzień
20°C Czwartek
wieczór
wiecej »