„Górnośląski azyl. Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich w materiałach Służby Bezpieczeństwa” - to tytuł wystawy, jaką Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach zorganizowało w śląskim sanktuarium Maryi Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Wystawę, która potrwa do końca września br., po raz pierwszy można było zobaczyć w dniu tegorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śl. - 30 maja. Usytuowana została u stóp piekarskiej Kalwarii, w pobliżu pomnika Jana Pawła II.
„Pielgrzymka czy manifestacja polityczna”, „Mobilizacja aparatu partyjno-państwowego”, „Rozpoznać, wykryć…”, „Plakaty pielgrzymkowe w rękach SB”, „Etatowi pielgrzymi”, „Nielegalne pielgrzymowanie”, „SB fotografuje”, „Zabezpieczyć, udokumentować”… Tak brzmią tytuły kilku spośród dwudziestu sześciu plansz, pokazujących dzieje zarówno męskich, jak i żeńskich pielgrzymek do Piekar w czasach PRL.
Celem wystawy jest przybliżenie odbiorcom działań aparatu bezpieczeństwa wobec piekarskich pielgrzymów w Polsce Ludowej, z akcentem na lata 60. i 70. minionego wieku. Ekspozycja pokazuje na podstawie zachowanych materiałów Służby Bezpieczeństwa metody i techniki inwigilacji pielgrzymów przybywających do Piekar Śląskich. Przedstawia stanowe pielgrzymowanie wyłącznie z perspektywy Służby Bezpieczeństwa.
Do przygotowania wystawy wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów: Archiwum Parafialnego w Piekarach Śląskich, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Scenariusz wystawy przygotowali historycy katowickiego oddziału IPN: dr Łucja Marek oraz Robert Ciupa, przy współpracy Moniki Bortlik-Dźwierzyńskiej oraz Eweliny Małachowskiej, a także merytorycznym wsparciu dr. Adama Dziuroka, Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.