Ta góra nas jednoczy. Pielgrzymka Ormian

Zjeżdżają się na Górę Polanowską, żeby modlić się przy chaczkarze, ale także po to, by świętować razem z polskimi sąsiadami. Po raz czwarty członkowie diaspory z ambasadorem Republiki Armenii w Polsce na czele wzięli udział w Pielgrzymce Ormian.

Ustawiony w pobliżu franciszkańskiej pustelni krzyż upamiętnia 1,5 miliona ofiar ludobójstwa, dokonanego w 1915 r. na terenie Imperium Osmańskiego.

- Ale sam chaczkar jest również symbolem siły Ormian, ich obecności i kultury. Postawienie kamienia krzyżowego na Górze Polanowskiej jest dowodem wieloletniej przyjaźni polsko-ormiańskiej. A także symbolem wspólnej wiary. Jako przedstawiciel rządu mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ta przyjaźń była trwała – zapewnia Samvel Mkrtchian, ambasador Armenii w Polsce, który wziął udział w pielgrzymce.

– Ormianie znaleźli w Polsce swój drugi dom i drugą ojczyznę. Do tego stopnia, że nie musieli niczego tracić ze swojej tożsamości, ale żyjąc razem z Polakami, tworzą jedną całość – dodaje.

Modlitwę przy chaczkarze poprowadził biskup Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego Markos Hovhannisyan z Kijowa.

- To ważne wydarzenie religijne i kulturalne, ale przede wszystkim ta góra nas jednoczy. Mieszkający tu Ormianie przyjeżdżają tutaj, by szukać Boga, jest to także ich miejsce wybrane. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej modlitwie razem z nimi i ze strażnikami tego świętego miejsca – zauważa biskup.

Pielgrzymka Ormian to inicjatywa mieszkającej w Koszalinie rodziny Aslanianów. Dla twórcy chaczkaru z Góry Polanowskiej jest on także symbolem przyjaźni, która połączyła narody.

- Nie widzę tu Ormian i Polaków, ale wspólnotę sąsiadów, przyjaciół. A nawet jeśli ktoś trafił tu dzisiaj przypadkiem, też jest moim bratem, także zapraszam go do stołu. Bo świętujemy razem i wszyscy jesteśmy na tym miejscu równi – mówi Grigor Aslanian.

Pielgrzymka Ormian to również wydarzenie kulturalne i… kulinarne. W tym roku oprócz specjałów pysznej kuchni można było także rozsmakować się w tańcach i śpiewach ormiańskich. Zaprezentował je ormiański zespół młodzieży, która przyjechała z Gruzji. Współtwórca wydarzenia, Marek Mazik, nie ukrywa, że zachwycił się ormiańska kulturą, życzliwością i otwartością.

- Mamy długą i piękną wspólną historię, choć tak mało o niej wiemy. Jesteśmy też jednej wiary: przecież Armenia jest najstarszym chrześcijańskim państwem na świecie, więc my jesteśmy jak ich młodsi bracia w wierze. Tu, na Górze Polanowskiej przypominamy też o ludobójstwie dokonanym na Ormianach. To powinno być dla każdego z nas ostrzeżeniem, żeby w drugim człowieku widzieć brata, nie obcego – zauważa.

Pielgrzymka Ormian na Świętą Górę Polanowską odbywa się od czterech lat w każdą pierwszą sobotę czerwca. 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  15°C Środa
  noc
  wiecej »