Niech napełnia ich ta miłość

Otaczajcie waszych duszpasterzy modlitwą – zaapelował papież do Polaków podczas audiencji ogólnej. „Niech napełnia ich ta miłość, której znakiem jest otwarte Serce Jezusa” – powiedział.

W katechezie Ojciec Święty przedstawił postać wielkiego teologa i filozofa św. Tomasza z Akwinu. Przypomniał stwierdzenie swego czcigodnego poprzednika, Jana Pawła II, który napisał w encyklice "Fides est Ratio", że Kościół słusznie przedstawiał zawsze św. Tomasza jako mistrza sztuki myślenia i wzór właściwego uprawiania teologii. Benedykt XVI podkreślił, iż dzieło teologiczne św. Tomasza wskazuje na zgodność wiary i rozumu. Stanowi ono wielką syntezę, która ukształtowała kulturę kolejnych wieków. Jest też punktem spotkania chrześcijaństwa z filozofią klasyczną i arystotelesowską, zaś sam św. Tomasz został przez swych współczesnych nazwany Doktorem Anielskim – „Doctor Angelicus”.

Papież przypomniał drogę życiową i wielkie dzieło teologiczne św. Tomasza, podkreślając też znaczenie jego kaznodziejstwa dla ludu, który chętnie go słuchał. „Jest to wielka łaska, kiedy teologowie potrafią przemawiać do wiernych w sposób prosty, zrozumiały i z zapałem. Posługa przepowiadania pomaga samym ekspertom teologicznym w osiągnięciu zdrowego realizmu duszpasterskiego i wzbogaca intensywnymi bodźcami ich poszukiwania naukowe” – zauważył Ojciec Święty.

Na zakończenie swej katechezy Benedykt XVI zauważył, że życie i nauczanie św. Tomasza z Akwinu można by streść za pomocą epizodu przekazanego przez dawnych jego biografów. „Kiedy Święty modlił się jak zwykle przed Krucyfiksem rano w pobliżu kaplicy św. Mikołaja w Neapolu, tamtejszy zakrystianin, Dominik z Caserty usłyszał dialog. Tomasz z niepokojem pytał, czy to, co napisał o tajemnicach wiary chrześcijańskiej było właściwe. A na to Chrystus odpowiedział: „Dobrze o Mnie napisałeś, Tomaszu. O co chciałbyś Mnie prosić?”. Odpowiedź dana przez Tomasza, jest tą, którą również my, przyjaciele i uczniowie Jezusa pragniemy zawsze dawać: „O nic, prócz Ciebie samego, Panie!”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  16°C Sobota
  rano
  24°C Sobota
  dzień
  25°C Sobota
  wieczór
  22°C Niedziela
  noc
  wiecej »