Minister finansów podpisał rozporządzenie zwalniające z VAT charytatywne SMS-y - poinformowała w środę rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos.
Warunkiem zwolnienia z VAT dobroczynnych SMS-ów i połączeń telefonicznych ma być m.in. prowadzenie akcji charytatywnej w ramach tzw. zbiórki publicznej. Zwolnienie nie obejmie SMS-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę, czyli tzw. pre-paidów.
Rozporządzenie ma wejść w życie 60 dni po publikacji. MF szacuje, że spowoduje ujemne skutki dla budżetu państwa w wysokości ok. 10-12 mln zł rocznie.
W lutym br. premier Donald Tusk poinformował, że MF przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne SMS-y nie będą musiały płacić od nich VAT-u. Wyjaśnił, że termin wejścia w życie rozporządzenia będzie zależał głównie od ustaleń między organizacjami pozarządowym i operatorami, którzy będą musieli przygotować się do zmiany przepisów.
Charytatywne SMS-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za SMS-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego SMS-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.
Od dawna fundacje walczą o zdjęcie VAT z tej formy darowizn. Przepisy podatkowe nie pozwalają im jednak występować w sprawach związanych z podatkiem VAT, który fiskus pobiera od charytatywnych SMS-ów.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.