Wierni z rodzinnej parafii ks. Jerzego Popiełuszki - pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli na Białostocczyźnie - nie zapominają o ks. Jerzym - powiedział PAP proboszcz, ks. prałat Witold Skrouba.
Z Suchowoli na uroczystości beatyfikacyjne księdza Popiełuszki pojedzie 50-osobowa delegacja z parafii i gminy - poinformował PAP burmistrz Suchowoli Jerzy Omielan.
Mama księdza Jerzego, Marianna, wybiera się z leżących w tej gminie Okopów, na uroczystości do Warszawy, z najbliższymi. Jak powiedział PAP brat księdza Jerzego, Józef Popiełuszko mieszkający na stałe w Zambrowie, rodzina wybiera się do Warszawy już w sobotę w związku z uroczystościami planowanymi w parafii Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
Z całej Archidiecezji Białostockiej na uroczystości beatyfikacyjne uda się około 6 tys. wiernych. 13 czerwca w Białymstoku odbędzie się msza dziękczynna za beatyfikację księdza Jerzego. Będzie to nabożeństwo zwłaszcza dla tych osób, które nie będą mogły uczestniczyć w uroczystościach w Warszawie.
Suchowola jest określana mianem geograficznego środka Europy. W całej gminie mieszka ponad 7 tys. osób.
W kościele w Suchowoli Alfons Popiełuszko (potem w dorosłym życiu zmienił imię na Jerzy - PAP) był ochrzczony. Jak wspomina prałat Skrouba, Jerzy Popiełuszko codziennie - nawet przy największych mrozach - przychodził przed lekcjami w szkole do kościoła w Suchowoli na mszę świętą. Z Okopów, gdzie mieszkał, miał 4 km. Był ministrantem aż do matury.
W 2004 roku, w 20.rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki, obok kościoła w Suchowoli, odsłonięto ufundowane przez parafian popiersie tego kapłana. Popiersie na postumencie stanęło obok znajdującego się tam symbolicznego grobu księdza Popiełuszki. Symboliczny grób ma formę leżącego betonowego krzyża, na którym umieszczone są dwie tablice dedykowane księdzu Popiełuszce oraz innemu kapelanowi "Solidarności" ks. Stanisławowi Suchowolcowi z Białegostoku, który zginął w 1989 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze swojej plebanii. Sprawę tę bada Instytut Pamięci Narodowej.
Księdza Popiełuszkę przypomina także w Suchowoli tablica pamiątkowa z podobizną kapłana, którą zawieszono w kościele w 20. rocznicę jego śmierci. W kościele jest też od lat epitafium księdza Popiełuszki ze słowami papieża Jana Pawła II "Niech ta śmierć będzie źródłem nowego życia".
Przy parafii od 1986 roku działa Izba Pamięci dedykowana księdzu Popiełuszce. Licznie odwiedzają ją pielgrzymi i turyści z kraju i zagranicy. W izbie znajdują się m.in. koloratka, sutanna, stuła i różaniec, których używał ksiądz Popiełuszko. Jest także osobisty kalendarz księdza Popiełuszki z zapisaną datą pobytu w Bydgoszczy 19 października 1984 roku, są okładki dowodu osobistego księdza Jerzego, jego notatnik, osobista korespondencja, chrzcielnica, przy której był chrzczony, oraz nadany mu pośmiertnie 11 listopada 1984 roku krzyż Virtuti Civili za "wybitną odwagę cywilną w obronie ideałów i prawdy".
W Suchowoli są też inne pamiątki - książka, którą w dzieciństwie w 1955 roku dostał za dobre wyniki w nauce, oraz krzyżyk na szyję, otrzymany od jednego z więźniów. Obok fotografii przedstawiających zmasakrowane zwłoki księdza jest także fragment sznura, którym krępowano go przed śmiercią.
Imię księdza Popiełuszki nosi tamtejsze liceum i miejski park w Suchowoli. We wrześniu w tym parku stanie pomnik księdza Popiełuszki. Jak poinformował burmistrz Suchowoli Jerzy Omielan, będą to główne w tym mieście uroczystości dziękczynne za beatyfikację kapelana Solidarności.
Pod koniec maja powstał rowerowy szlak pielgrzymkowy imienia księdza Popiełuszki. Na trasie są m.in. Suchowola, Okopy, Różanystok. Jak powiedział Omielan, pierwszą pielgrzymkę tym szlakiem zorganizowała Akcja Katolicka z Warszawy.
Ks. Skrouba poinformował, że napisał pismo do metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza z prośbą, aby w parafii suchowolskiej mogły się znaleźć relikwie ks. Jerzego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.