Żeby naśladować ks. Jerzego Popiełuszkę, trzeba najpierw poznać jego życiorys - mówił metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz do młodzieży zgromadzonej w sobotę przed Świątynią Opatrzności Bożej, gdzie trwa czuwanie przed niedzielną beatyfikacją ks. Popiełuszki.
Jak mówił abp Nycz, beatyfikacja ks. Popiełuszki jest wielkim i znaczącym wydarzeniem dla Kościoła, Warszawy i Polski.
Podkreślił, że w dzisiejszych czasach potrzebna jest odwaga w obronie ideałów i prawdy, którą miał ks. Jerzy. "Mówi się, że odwaga potaniała. Dzisiaj odwaga też jest cenna. Dzisiaj też trzeba płacić za odwagę" - powiedział hierarcha.
Dodał, że przykład życia nowego błogosławionego jest nadal aktualny. "Dzisiaj wy, młode pokolenie Polaków realizujecie to, o co oni walczyli" - zwrócił się hierarcha do młodzieży, przypominając młodym, że ich poprzednicy, "walczyli w czasie, kiedy studiowało nie więcej niż 10 proc. ludzi".
Jak podkreślił abp Nycz, żeby naśladować ks. Jerzego Popiełuszkę, trzeba najpierw poznać jego życiorys. "Poznawanie ks. Jerzego dokonywało się - i oby się dokonywało - poprzez szkoły, zwłaszcza szkoły katolickie, w których będzie się organizować konkursy na temat nowego błogosławionego" - powiedział.
Odczytano też list marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, który podkreślił, że beatyfikacja ks. Jerzego jest dla Polaków szczególnym wydarzeniem. Jak napisał Komorowski, ks. Popiełuszko zawsze bronił ideałów wolności, za które zapłacił najwyższą cenę. "Pozostało jego nauczanie i pamięć o jego odwadze i wielkiej trosce o los bliźnich. Niezłomny kapłan, który zwyciężał zło siłą dobra" - podkreślił marszałek Sejmu.
W czuwaniu uczestniczy m.in. prymas-senior kard. Józef Glemp oraz kilku biskupów.
Publiczność obejrzała już odtworzenie wydarzeń historycznych związanych z ks. Popiełuszką. Podczas rekonstrukcji grupa protestujących robotników w kaskach oraz z flagami narodowymi i "Solidarności" i z krzyżami w ręku starła się z pododdziałem ZOMO, uzbrojonym w tarcze oraz pałki.
Przed Świątynią Opatrzności Bożej trwa widowisko muzyczne, które odwołuje się do kolejnych etapów życia ks. Popiełuszki: dom rodzinny, powołanie kapłańskie, duszpasterstwo ludzi pracy, prześladowanie przez SB, męczeńska śmierć. Wyemitowane zostaną świadectwa osób, które otrzymały łaski za wstawiennictwem ks. Popiełuszki. Na scenie występują m.in.: Ewelina Flinta, Darek Malejonek, Przemysław Gintrowski, Mietek Szcześniak i Kasia Cerekwicka. Działa także miasteczko radiowo-telewizyjne, gdzie każdy może nagrać podziękowania dla ks. Jerzego.
Przed sceną dla dzieci i młodzieży zorganizowano warsztaty taneczne. Działa także miasteczko radiowo-telewizyjne, gdzie każdy może nagrać podziękowania dla ks. Jerzego. Czuwanie zakończy się godziną uwielbienia i dziękczynienia z udziałem zespołu Deus Meus.
W niedzielnej beatyfikacji ks. Popiełuszki na pl. Piłsudskiego w Warszawie ma wziąć udział nawet 250 tys. pielgrzymów z całej Polski. Uroczystości, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, przewodniczyć będzie delegat papieża - abp Angelo Amato.
Msza św. beatyfikacyjna rozpocznie się o godz. 11 i będzie trwać dwie godziny. Koncelebrować ją ma ok. 100 biskupów i 1600 kapłanów. Odczytany zostanie list apostolski papieża Benedykta XVI o wyniesieniu na ołtarze ks. Popiełuszki. Po mszy św. procesja z relikwiami nowego błogosławionego przejdzie traktem królewskim z Placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.