Poziom Wisły na Lubelszczyźnie w poniedziałek utrzymywał się znacznie powyżej stanów alarmowych. Powiększają się rozlewiska w gminach Wilków i Annopol po przerwaniu tam wałów przeciwpowodziowych. Trwa walka o utrzymanie wałów w innych miejscach.
Wisła w Annopolu w poniedziałek rano opadła o prawie 20 cm, ale w ciągu dnia utrzymywała się na poziomie 764 cm i o blisko 2,7 m przekraczała stan alarmowy. Zwiększył się poziom wody w niżej położonych Puławach - po południu rzeka przekraczała tam stan alarmowy o niemal dwa metry, a w Dęblinie - o prawie 140 cm.
Jak powiedział PAP dyrektor wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego w Lublinie Włodzimierz Stańczyk, utrzymywanie się wysokiego poziomu Wisły w Lubelskiem spowodowane jest prawdopodobnie dopływem dużej ilości wody z Sanu.
Woda przez wyrwy w wałach wlewa się na lubelskie Powiśle. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Wilków, która ponownie jest zalewana po przerwaniu wału w Zastowie Polanowskim. Wezbrana Wisła przerwała tam wał zbudowany w miejsce 400-metrowej wyrwy, powstałej w czasie poprzedniej fali powodziowej.
Stańczyk powiedział, że woda wchodzi już na teren sąsiedniej gminy Łaziska. "Rozlewisko jest już niemal tej samej wielkości co poprzednio" - powiedział Stańczyk. W maju wody Wisły zalały 19 miejscowości w gminie Wilków i kilka w gminie Łaziska.
Powiększa się też rozlewisko w gminie Annopol po przerwaniu w poniedziałek wału w miejscowości Kopiec. Z 11 zagrożonych gospodarstw w tej wsi ewakuowano 20 mieszkańców. "Wyrwa w wale ma obecnie około 80 metrów" - powiedziała PAP rzeczniczka Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kraśniku Justyna Goleń.
Woda płynie dalej na północ i zalewa sąsiedni Świeciechów. Ta miejscowość została już wcześniej podtopiona z drugiej strony, po przerwaniu w piątek wału w Popowie, gdzie również woda zerwała zrekonstruowany wał w miejscu wyrwy po poprzedniej fali powodziowej. "Od Kopca do Popowa nie da się już dojechać" - zaznaczyła Goleń.
W gminie Annopol podtopionych lub zalanych jest w sumie ok. 130 gospodarstw.
Wciąż trwa walka o utrzymanie wałów przeciwpowodziowych w Kępie Soleckiej, w Kępie Gosteckiej, w okolicach Janiszowa, w Parchatce między Puławami a Kazimierzem Dolnym. Pracuje przy tym około 800 osób - strażacy, żołnierze, straż graniczna, więźniowie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.