Działalność społeczna Kościoła ma wpisywać się w misję kontynentalną Ameryki Łacińskiej, głosząc Królestwo Boże oraz budując globalizację solidarności, sprawiedliwości i praw człowieka. Takie wnioski opublikowali przedstawiciele duszpasterstwa społecznego Caritas z 19 krajów kontynentu. Zebrali się oni w stolicy Peru, Limie w dniach 10-12 maja z inicjatywy Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM).
Głównym celem spotkania była refleksja nad duszpasterstwem społecznym w obliczu wielorakiego kryzysu ogarniającego kontynent oraz przemian gospodarczych związanych z globalizacją.
Uczestnicy obrad zwrócili uwagę na nieprzystawalność dotychczasowego modelu ekonomicznego obowiązującego na przeważającym obszarze Ameryki Południowej do nowych realiów zglobalizowanego świata. Fakt ten stawia przed Kościołem podwójne wyzwanie. Jest nim z jednej strony mierzenie się z negatywnymi skutkami tego stanu rzeczy, a z drugiej wypracowywanie alternatywnego modelu, który w centrum działalności gospodarczej postawiłby człowieka i jego godność. Przedstawiciele latynoamerykańskich Caritas podkreślili także potrzebę podejmowania takich działań na poziomie bazowym, ucząc ludzi zarówno przedsiębiorczości, jak i pobudzając solidarność.
Atak rosyjski dotknął obwody żytomierski, dniepropietrowski, odeski, doniecki, sumski i czerkaski.
Pogrzeb papieża stał się okazją do bardziej prywatnych spotkań polityków.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
# Aktualizujemy bilans ofiar i dodajemy informację o przebiegu akcji ratunkowej. #