Dąbrówki Breńskie. Michał zostawił testament

W grobowcu kapłańskim na cmentarzu parafialnym w Dąbrówkach Breńskich spoczął ks. Michał Łos, orionista, którego choroba poruszyła cała Polskę.

Ksiądz Michał Łos zmarł 17 czerwca w szpitalu w Warszawie. Diagnoza o toczącej go chorobie i niepomyślne rokowania pojawiły się koło Wielkanocy. – Miał ogromne pragnienie kapłaństwa, oddania się Bogu w całości. „Chcę zostać księdzem” – mówił wiele razy – wspominał w homilii wygłoszonej w Dąbrówkach Breńskich ks. Krzysztof Miś, prowincjał orionistów.

Dzięki specjalnej dyspensie od papieża Franciszka alumn Michał Łos mógł w przyspieszonym tempie złożyć śluby wieczyste, przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu. – Księdzem był 24 dni. Odprawił w tym czasie trzy Msze św. – wyliczał ks. Krzysztof Miś. Ksiądz Michał zmarł 17 czerwca. – Historia jego powołania, pragnienie kapłaństwa, jest dla nas, którzy zostaliśmy, testamentem, który musimy podjąć, prosząc, modląc się o powołania do służby Bożej – dodał ks. Miś.

Dąbrówki Breńskie. Michał zostawił testament   Grzegorz Brożek /Foto Gość Procesja na cmentarz.

Pogrzebowej Eucharystii przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. Uczestniczyło w niej 55 kapłanów i paruset wiernych. Obecny był również Mieszko Pawlak, dyrektor Biura Gabinetu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, który reprezentował na uroczystościach w Dąbrówkach Breńskich prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Dąbrówki Breńskie. Michał zostawił testament   Grzegorz Brożek /Foto Gość Trumna z ciałem ks. Michała Łosa FDP na cmentarzu w Dąbrówkach Breńskich.

Ostatnich kilka tygodni życia księdza Michała poruszyło wielu ludzi, a śledziła je niemal cała Polska. – Ksiądz Michał nie otrzymał żadnej parafii jako duszpasterz, ale niejako adoptowali go ludzie z wielu parafii z całego świata – przekonywał ks. Fernando Fernorod FDP, radca generalny zgromadzenia orionistów. Jak dodał, te tygodnie były czasem, kiedy ks. Michał stał się katalizatorem wielu emocji, ale jego świadectwo było również doświadczeniem wiary dla wielu. – On dał świadectwo prawdziwości słów: „Nic nie zdoła mnie odłączyć od miłości Jezusa”. To był program życia ks. Michała. Wypełniony do końca – dodał wzruszony ks. Fernando.

- Wczoraj żegnaliśmy Michała w Kaliszu. Było wielu ludzi. Był bardzo lubiany. Jego historia, oddanie Bogu, przywiązanie do Chrystusa było poruszającym świadectwem. Jako świadek święceń ks. Michała mogę powiedzieć, powtórzyć to, o czym wielu mówiło, że odszedł błogosławiony kapłan. Poznawszy jego historię, codziennie pisało do nas setki ludzi. Wspomnę jeden list. Pisała kobieta, która poruszona historią ks. Michała, przyznała, że wiele lat nie była w kościele, jest na bakier z Panem Bogiem, ale kiedy poznała jego historię, nie mogła spać całą noc, potem nie przespała drugiej nocy, ale trzeciej nocy zaczęła się, pierwszy raz od ponad 20 lat, modlić. To jest świadectwo ewangelizacji, które prowadził cicho, z łóżka szpitalnego – mówił Mariusz Talarek, przyjaciel rodziny.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Tarnowianka
  22.06.2019 20:09
  ZYLEM BO CHCIALES....ODESZLEM BO PANIE BOZE BO KAZALES. ODPOCZYWAJ KS.MICHALE W POKOJU.
 • Tarnowianka
  22.06.2019 20:13
  Zyjemy zbyt krotko a nasz swiat jest ciaglym polem walki....zyjmy tak jak Pan Bog tego chce nie dajmy sie zwiesc temu co zle. Michale byles chyba najkrotszym kaplanem w dziejach naszej diecezji odpoczywaj w pokoju niech Pan Bog Tobie w niebie blogoslawi.
 • TArNOWIANKA
  25.06.2019 01:47
  Ks.Michale spoczywaj w pokoju wiecznym...Amen...Jestes juz Swietym i Powinies zostac Blogoslawionym😢😢😢😢
 • Dorota Rezel
  25.06.2019 21:37
  Ja juz od jego smierci modle sie za jego przyczyna,zwlaszcza za ksiezy i klerykow oraz za tych ktorzy zostali skrzywdzeni ,zgorszeni przez grzechy w kosciele. I za moja -tak orionska wspolnote-Drabine Jakubowa.(terazo wolontariuszy na naszych turnusach-przedstawicieleDrabiny byli u niegogdy jeszcze zyl.Moim zdaniem zostal nam dany nowy patron wlasniena ten trudny czas gdy tak wielu ludzi odchodzi od kosciola.On pokazal jaka Kosciol,jaką kaplanstwo ma wartosc.Ksieze Michale,modl sie za nami wszystkimi!Amen.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  6°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  wiecej »