W perspektywie przyszłego Synodu Biskupów oczy świata zwrócone są teraz szczególnie na region panamazoński – stwierdził podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Ks. Segundo Tejado Muñoz zaznaczył, że od wielu lat projekty pomocowe finansuje tam Fundacja Populorum Progressio, powołana do życia przez Papieża Jana Pawła II. Wśród nich wymienia się projekty dotyczące poprawy warunków sanitarnych, poprzez dzieła edukacyjne, aż po wsparcie małych przedsiębiorstw.
138 projektów rozwojowych w 17 krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów – to zasięg działalności zarysowany przez fundację podczas ostatniego spotkania w stolicy Kolumbii, w Bogocie. Nowe programy na rzecz najuboższych ludów przewidują wsparcie wzrostu produkcji rolnej i rzemieślniczej oraz obrotu handlowego, a także rozwój małych przedsiębiorstw. Chodzi również o stworzenie lub poprawę infrastruktury wodnej, kanalizacyjnej oraz energetycznej. Ważne jest także polepszenie standardów sanitarnych i edukacyjnych. Mówi ks. Segundo Tejado Muñoz.
“To kropla w morzu potrzeb. Nie jest możliwe, aby w ciągu 25 lat rozwiązać wszystkie problemy za pośrednictwem tych projektów – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Muñoz. - Świadczy to jednak o wielkim znaczeniu, jakie od długiego czasu Ojciec Święty przywiązuje do tego regionu. Szczególnie teraz uwaga zwrócona jest w stronę Amazonii oraz całej Ameryki Południowej. Przy wyborze projektów mamy szeroki zakres zainteresowań. Fundacja zajmuje się przede wszystkim ludami tubylczymi, Afroamerykanami oraz mieszkańcami wiosek. Ta wrażliwość znajduje się u źródeł powstania fundacji i to określa cel jej działania.”
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.