Gdzie pochować szczątki Caravaggia?

Dyskusja o tym, gdzie pochować zidentyfikowane właśnie szczątki Caravaggia wybuchła we Włoszech w przeddzień ich wystawienia w Rawennie. Debata jest polityczna, gdyż koalicyjna Liga Północna chce, aby szczątki malarza pochowano w Mediolanie.

We wtorek na konferencji prasowej w Rawennie grupa włoskich antropologów ogłosiła po wielomiesięcznych badaniach antropologicznych i genetycznych, że kości znalezione w krypcie na cmentarzu Porto Ercole to szczątki genialnego artysty.

W sobotę zostaną one na kilka godzin wystawione w szklanej gablocie w sali raweńskiego magistratu, gdzie będzie można je obejrzeć. Ogłoszono, że następnie, pod eskortą zostaną odwiezione do Porto Ercole.

Tymczasem współrządzące we Włoszech ugrupowanie Liga Północna wystąpiło z oficjalnym wnioskiem o to, aby szczątki Caravaggia zostały uroczyście złożone na monumentalnym cmentarzu w Mediolanie, gdzie artysta urodził się 1571 roku. To najbardziej znany na świecie malarz z Lombardii - argumentują politycy Ligi - domagając się pochowania go w stolicy tego regionu.

To niemożliwe - odpowiedział natychmiast komitet naukowców, który prowadził badania szczątków, znalezionych na toskańskim cmentarzu. Szef komitetu Silvano Vinceti oświadczył: "Szczątki muszą wrócić do Porto Ercole, gdzie Caravaggio zmarł i gdzie został pochowany". Ponadto przypomniał, że miejsce urodzin malarza znane jest jedynie dzięki dokumentowi chrztu, nie ma zaś żadnego innego dokumentu, stwierdzającego, że na pewno urodził się w Mediolanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »