Wierni i duchowni z całego kraju modlili się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska), gdzie odbyły się uroczystości 11. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
W gronie męczenników są ludzie odznaczający się wielkim heroizmem, m.in. ratujący Żydów księża i alumni, teściowa, która oddała swoje życie za ciężarną synową, uwięzieni w obozie koncentracyjnym kapłani.
Są także dwaj księża marianie: Jerzy Kaszyca (1904-1943) i Antoni Leszczewicz (1890-1943). Obaj zginęli w płomieniach podczas pacyfikacji wsi Rosica na Białorusi. Jak poinformował PAP Krzysztof Pakuła z sanktuaryjnego biura prasowego, Niemcy chcieli ich puścić wolno, ale nie skorzystali z tej szansy, pragnąc poświęcić się bliźnim.
Jednym z błogosławionych jest również ksiądz Henryk Kaczorowski, który przez pewien czas pełnił posługę w Licheniu.
Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu 108 męczenników. W przyziemiu bazyliki znajduje się kaplica imienia Błogosławionych. W jej ołtarzu jest obraz Stanisława Baji przedstawiający Chrystusa wśród 108 męczenników. Obraz ten towarzyszył uroczystości beatyfikacyjnej, która odbyła się 13 czerwca 1999 r. w Warszawie. Błogosławionych wyniósł wtedy na ołtarze papież Jan Paweł II.
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu istnieje od ponad 150 lat. Jego historia związana jest z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. Jej budowę pobłogosławił w 1999 r. Jan Paweł II. Gospodarzami sanktuarium są księża marianie.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.