Słynna trasa pielgrzymkowa do Santiago de Compostela w Hiszpanii cieszy się w Japonii coraz większą popularnością. Istniejące od 2008 r. w Kraju Kwitnącej Wiśni Klub Camino de Santiago otworzyło w kwietniu br. dla zainteresowanych biuro przy katedrze Najświętszej Maryi Panny w Tokio. O jego działalności informuje tygodnik japońskich katolików „Katorikku Shinbun".
Działający w biurze woluntariusze poza poradami telefonicznymi, dwa razy w miesiącu organizują dla zainteresowanych spotkania. Z myślą o nich powstał dwujęzyczny „Paszport - Poradnik Pielgrzyma”. Daje on uprawnienia do zatrzymywania na trasie w tzw. refugios, schroniskach dla pielgrzymów.
Patronujący przedsięwzięciu metropolita Tokio, abp Peter Okada podkreśla apostolskie znaczenie pracy woluntariuszy, jako że większość Japończyków udających się w „Drogę do Jakuba” pielgrzymów to niechrześcijanie.
Od kwietnia br. już dwa razy odbyły się w katedrze nabożeństwa „rozesłania pielgrzymów do Santiago de Compostela”. Przewodniczył im kanclerz tokijskiej kurii ks. Celestino Cavagna.
Według Ejiro Nasukawa, 67-letniego szefa biura z franciszkańskiego kościoła w Denenchofu, do Hiszpanii wyruszyło już ok. 300 osób, wcześniej korzystając z usług biura klubu. „Czasami przychodzą ludzie z bardzo prozaicznymi pytaniami. Ostatnio pewne młode małżeństwo pytało czy na trasie pielgrzymki jest możliwość wypożyczenia rowerów. Czasami ludzie chcą się podzielić z nami swoimi poważniejszymi życiowymi problemami” - poinformował Nasukawa.
Odpowiadając na zainteresowanie pielgrzymką do Santiago de Compostela, znana oficyna wydawnicza Diamondo-sha, wydala w maju br. przewodnik "Pielgrzymka piesza do sanktuarium światowego dziedzictwa w Santiago".
W ostatnim czasie filia biura powstała także w Osace.
Na fali rosnącego zainteresowania japońskich katolików pielgrzymkami do hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela niedawno powstała pierwsza w Kraju Kwitnącej Wiśni książka-dokument zatytułowany "Perłowa Droga".
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.