Bejrut: O szacunku dla poszukujących prawdy

Zwierzchnicy religijni islamu i chrześcijaństwa powinni wymóc na politykach poszanowanie dla ludzi szukających prawdy – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na forum chrześcijańsko-muzułmańskiego komitetu naukowego Oasis, który obraduje w Bejrucie z udziałem wysokich przedstawicieli obu religii.

Kard. Jean-Louis Tauran odniósł się do głównego tematu obrad, który brzmi: „Wychowanie między wiarą i kulturą. Chrześcijańskie i muzułmańskie doświadczenia dialogu”. Zdaniem szefa watykańskiej dykasterii chrześcijanie i muzułmanie muszą zjednoczyć swe siły na polu edukacji, aby w przyszłości nie zabrakło ludzi odważnych, łagodnych i wytrwałych w oczyszczaniu pamięci i serc. W jego przekonaniu celem dobrze rozumianej edukacji powinno być połączenie mądrości ludzkiej i Bożej. Kard. Tauran zwrócił też uwagę na współczesny powrót do religii, który jest reakcją na kryzys wartości i myśli.

Organizatorem chrześcijańsko-muzułmańskiego spotkania jest kard. Angelo Scola z Wenecji. Wytłumaczył on Radiu Watykańskiemu, dlaczego właśnie edukacja znalazła się w centrum tegorocznych obrad. „Jesteśmy przekonani, że aby uporać się z kryzysem na Bliskim Wschodzie, należy podejmować działania długofalowe – powiedział Patriarcha Wenecji. – W ubiegłym roku na posiedzeniu komitetu Oasis mówiliśmy o tradycji. I zobaczyliśmy, że pozostaje ona martwa, jeśli nie trafia do oświaty, która pozwala przyswoić tę tradycję nowym pokoleniom. Tu na tym spotkaniu zestawiliśmy różne szkoły w Libanie. I to zestawienie okazało się bardzo ciekawe, dało dużo do myślenia, właśnie w odniesieniu do pokojowego współistnienia między islamem i chrześcijaństwem. Bo szkoły są różne. Z niektórych wychodzą bojownicy niosący przemoc, z innych ludzie pokoju. Najważniejsze jest, aby religie nie podporządkowały się ideologiom. Religia popada w fundamentalizm, kiedy prawdzie nie towarzyszy wolność. O tym mówiliśmy na tym spotkaniu bardzo jasno, odwołując się do konkretnych sytuacji na Bliskim Wschodzie. Natomiast autentyczne wychowanie stanowi antidotum dla takich zagrożeń, aby polityka, ideologia polityczna nie żerowała na religii” – mówił kard. Scola.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Poniedziałek
  noc
  14°C Poniedziałek
  rano
  21°C Poniedziałek
  dzień
  22°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »