Reklama

Współcześni rycerze z krzyżem

Damy i kawalerowie maltańscy obchodzą dzisiaj swoje święto patronalne. Zakon Kawalerów Maltańskich jest najstarszym z istniejących do dziś zakonów rycerskich.

Reklama

Od kilku lat w Radomiu działa Ośrodek Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich Pomoc Maltańska. Są tu organizowane różne działania z zakresu wsparcia osób niepełnosprawnych. - Główne nasze zadanie to zwiększenie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, integracja zawodowa, poszukiwanie i pozyskiwanie potencjalnych pracodawców - mówi kawaler maltański lekarz Robert Wiraszka. Sam przyznaje, że należy do ludzi, którzy uważają, że najważniejsze w życiu to dbałość bardziej o ducha, niż o ciało. - Zakon daje mi taką możliwość. Nasze miejsce określa dewiza zakonu, czyli pomagać potrzebującym i bronić wiary. To tłumaczy wszystko - dodał dr Wiraszka. Tylko w ciągu kilku ostatnich miesięcy maltańczycy z Radomia zorganizowali pomoc humanitarną ze sprzętem medycznym do wielu placówek w Polsce m.in. do warszawskiej Caritas i Mariówki koło Przysuchy.

Kapelanem radomskiego oddziału Kawalerów Maltańskich jest ks. Andrzej Tuszyński, prezes Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu. - Bycie w zakonie to wielki zaszczyt dla mnie, bowiem mogę realizować swoją drogę kapłańską m.in poprzez działalność na rzecz ludzi potrzebujących. Pomoc chorym i ubogim jest naszym priorytetem - podkreśla ks. Tuszyński. Kawalerowie Zakonu Maltańskiego spotykają się w najstarszym kościele w Radomiu - św. Wacława. To właśnie w tej świątyni, w połowie lat 70. ubiegłego wieku, podczas prac konserwatorskich, odnaleziono w kryptach trumnę z krzyżem maltańskim.

W ramach działalności radomskich kawalerów maltańskich prowadzone są konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym i psychologiem oraz warsztaty z zakresu autoprezentacji, asertywności, twórczego rozwiązywania problemów, przygotowania dokumentów aplikacyjnych oraz metod poszukiwania pracy. Oprócz tego organizowane są spotkania integracyjne, wieczory poetyckie, grupy wsparcia, warsztaty komputerowe i warsztaty twórczości plastycznej.

Korzenie Zakonu wywodzą się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI w., przez pobożnych włoskich kupców z Amalfii. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali oni hospicjum dla pielgrzymów przybywających z Europy. Zakon czynnie realizuje działalność charytatywną i szpitalniczą. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych. Ich poświęcenie było szczególnie widoczne podczas obu wojen światowych i innych konfliktów zbrojnych. W XX w. nastąpił dynamiczny rozwój działalności szpitalniczej i dobroczynnej, a także religijnej i dyplomatycznej Zakonu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama