Od wczoraj trwają na Dolnym Śląsku Noce Kościołów 2010. Impreza ma promować przestrzeń sakralną w innym wymiarze - otwartym dla każdego.
„Zawsze pytajmy samych siebie: co ja mogę wnieść we własne życie, jak mogę je ulepszyć, jak mogę się przyczynić do wzrostu dobra powszechnego, ogólnego?” - mówił w homilii podczas mszy świętej w Bazylice Garnizonowej pw. św. Elżbiety rozpoczynającej Noce Kościołów ks. abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski.
Podczas Nocy Kościołów odbywa się wiele wykładów i spotkań. Jeden z wczorajszych paneli dyskusyjnych dotyczył sytuacji na Białorusi. Aleksander Milinkiewicz, opozycjonista białoruski porównywał Polskę czasów komunistycznych z dzisiejszą Białorusią i prosił o mentalne wsparcie od narodu polskiego.
„Podobne metody władzy, podobne represje, podobny brak otwartej informacji, ale jest i wielka różnica. Solidarność miała wsparcie większości obywateli w Polsce. Była na pewno mocniejsze jak nasz 'Ruch za wolność'. My mamy na razie wsparcie mniejszości, może trzecia część ludzi chce żyć po europejsku, chce żyć w wolności, chce żyć godnie. Walczymy o to by z nami była większość Białorusinów" - mówił Milinkiewicz.
Wczorajszego wieczoru we Wrocławiu odbyły się panele: „Prawda i kłamstwo o inkwizycji”, „Prześladowanie chrześcijan w XXI wieku – Kościoły chrześcijańskie w Pakistanie”, „Wrocław dla dzieci w Indiach”, a w świdnickiej katedrze „Chrystianofobia w Europie”.
Wielką popularnością cieszyły się miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających: mauzoleum Piastów Śląskich, najstarszy kościół we Wrocławiu p.w. św. Idziego i romańska krypta Henryka Pobożnego w katedrze Kościoła greckokatolickiego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Dzisiejsza noc zapowiada się równie atrakcyjnie. Mieszkańców Świdnicy odwiedzi ze swoim wykładem bp Couttus z Pakistanu, który wczoraj opowiadał Wrocławianom o prześladowaniach chrześcijan w swoim kraju. We wrocławskim kościele św. Krzyża o godz. 21:00 w panelu dyskusyjnym o „Kościele i wolnym runku” udział weźmie m.in. Rafał Dutkiewicz – prezydent Wrocławia. Następnie odbędzie się specjalny koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej.
Tej samej nocy w kościele św. Rodziny, przy ul. Monte Cassino odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Koniec świata – 2012” z udziałem m.in. bp Andrzeja Siemieniewskiego i gości z Uniwersytetu Wrocławskiego. Po panelu będzie można wsłuchać się w dźwięki muzyki włoskiej.
Po wczorajszym wykładzie w Świdnicy, dziś swoją obecnością zaszczyci wrocławian włoski senator Rocco Buttiglione. W kościele św. Karola Boromeusza, będzie mówił o coraz powszechniejszych przypadkach dyskryminacji chrześcijan w Europie. Po wykładzie wystąpi zespół Spirituals Singers Band - polska grupa wokalna wykonująca m.in. gospel, standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej.
Na Wyspie Piaskowej we Wrocławiu poszukiwacze ciekawych smaków będą mogli skosztować potraw zakonnych i poznać zioła lecznicze. W ramach Wielkiego Jarmarku odbędzie się także kiermasz książki katolickiej.
Podobnie jak wczoraj, tak i dziś wszyscy poszukujący chwili wyciszenia będą mogli udać się do Strefy Full Miłosierdzia - we wrocławskich konfesjonałach zasiądą wrocławscy biskupi - J.E. ks. abp Marian Gołębiewski oraz J.E. Edward Janiak. Do późnych godzin nocnych trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.
W ramach Nocy Kościołów będzie okazja do zwiedzania obiektów sakralnych. Dziś ponownie zobaczyć będzie można romańską kryptę Henryka Pobożnego. Chętni będą mieli okazję zwiedzić najstarszy kościół we Wrocławiu pw. św. Idziego. W towarzystwie przewodników będzie okazja posłuchać ciekawostek związanych z tą świątynią. Swoje drzwi otworzą Siostry Marianki, których klasztor będzie można zwiedzać już od godz. 19.
Trzeci dzień imprezy przeniesie nas do opactwa pocysterskiego w Henrykowie. Tam, już od wczesnych godzin porannych, w Klasztorze Księgi Henrykowskiej będzie można zwiedzać kompleks klasztorny, w południe obędzie się msza święta, a po mszy marszałek Marek Łapiński uroczyście rozpocznie imprezę plenerową. W jej ramach odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Odkrywamy tajemnice klasztoru w Henrykowie. Ciekawostki Dolnego Śląska”. Imprezę o godz. 16:00, zwieńczy koncert zespołu „Trubadurzy”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.