Polscy gimnazjaliści zajęli szóste miejsce w międzynarodowym badaniu International Civic and Citizenship Education Study (ICCS), którego celem jest pomiar wiedzy obywatelskiej i postaw nastolatków wobec spraw publicznych - podało w piątek MEN.
Na czele pierwszej dziesiątki znaleźli się uczniowie ze Skandynawii: Finowie, Duńczycy i Szwedzi. Czwarte i piąte miejsce zajęli uczniowie z Korei Południowej i Tajwanu.
"Szóste miejsce polskich uczniów zasługuje na uznanie, szczególnie na tle wyników młodzieży z krajów o długiej i nieprzerwanej tradycji demokratycznych rządów, takich jak Szwajcaria, Anglia czy Belgia" - zaznaczył rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej Grzegorz Żurawski w komunikacie przekazanym PAP.
Zwrócił on też uwagę, że analiza wyników w poszczególnych społeczeństwach pokazuje, że stosunkowo duża część polskich nastolatków może się poszczycić znaczną wiedzą o polityce i sprawach społecznych. Wynik na najwyższym, trzecim poziomie, uzyskało 41 proc. polskich uczniów, podczas gdy np. w Austrii 29 proc., a w Czechach 28 proc. badanych nastolatków.
Badanie przeprowadzono w 2009 roku w 38 krajach z pięciu kontynentów. Wzięło w nim udział ponad 140 tys. uczniów i 62 tys. nauczycieli z przeszło 5 tys. szkół. Na testy i pytania odpowiadali uczniowie ósmego poziomu nauczania - w Polsce byli to uczniowie II klasy gimnazjum. Polska drugi raz uczestniczy w tym badaniu; po raz pierwszy brała w nim udział w 1999 r.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.