Od złożenia kwiatów pod Krzyżem Katyńskim i oddania hołdu ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem rozpocznie w sobotę kilkugodzinny pobyt w Krakowie sekretarz Stanu USA Hillary Clinton - poinformował w piątek Konsulat Generalny USA w Krakowie.
Hillary Clinton przylatuje do Polski w sobotę na jeden dzień, by wziąć udział w międzynarodowej konferencji organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji.
Amerykańska sekretarz stanu, która rano przyleci na lotnisko w Balicach, pojedzie najpierw pod Krzyż Katyński u stóp Wawelu, gdzie złoży wieniec. Z informacji PAP wynika, że będą tam także rodziny kilku osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem.
Wbrew spekulacjom polskich mediów w programie wizyty nie przewidywano obecności Hillary Clinton w krypcie Katedry na Wawelu, gdzie pochowana została para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy.
W sobotę przed południem Clinton zwiedzi Muzeum w dawnej Fabryce Schindlera na krakowskim Zabłociu, gdzie zadeklaruje wsparcie rządu amerykańskiego dla Muzeum Auschwitz-Birkenau. To odpowiedź na apel polskiego rządu o wsparcie tzw. funduszu wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane będą prace konserwatorskie w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Fundacja powstała w styczniu ubiegłego roku.
Amerykańska sekretarz stanu spotka się w Krakowie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. "Po tym spotkaniu zostanie podpisany aneks do umowy o obronie przeciwrakietowej" - podał konsulat. Hillary Clinton będzie też wspólnie z ministrem Sikorskim uczestniczyć w konferencji prasowej.
Po południu Clinton wygłosi główne przemówienie podczas konferencji Wspólnoty Demokracji w Teatrze im. J. Słowackiego. W jej obecności wręczona zostanie Nagroda im. Bronisława Geremka. "Otrzyma ją kubański dysydent, kapłan ks. Jose Conrado" - powiedział w piątek Rafał Sobczak z Biura Rzecznika Prasowego MSZ.
W programie pobytu Hillary Clinton w Krakowie nie przewidziano spotkań z kandydatami na prezydenta RP.
W rozpoczętej w piątek w Krakowie konferencji z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji uczestniczyć będzie także b. sekretarz stanu USA Madeleine Albright, przewodniczący PE Jerzy Buzek i ponad 70 delegacji zagranicznych.
Wspólnota Demokracji jest międzyrządową organizacją skupiającą ponad 100 państw, której celem jest promocja demokracji i umocnienie instytucji demokratycznych na całym świecie. Wspólnota została zainicjowana w 2000 roku przez ówczesnego ministra SZ prof. Bronisława Geremka oraz Madeleine Albright. Stały Sekretariat Wspólnoty Demokracji od 2009 roku ma swoją siedzibę w Warszawie.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.