Aktywiści Greenpeace zatrzymani na redzie portu w Gdańsku

Nocna akcja komandosów Straży Granicznej na statku Greenpeace na wodach portu w Gdańsku. Zatrzymano 22 osoby, które na żaglowcu "Rainbow Warrior" blokowały masowiec wchodzący z transportem węgla z Mozambiku. Działacze Greenpeace chcieli swoją akcją zwrócić uwagę rządu na ochronę klimatu i odejście od energetyki węglowej do 2030 roku.

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej podjęli w nocy z poniedziałku na wtorek na redzie portu w Gdańsku siłową interwencję na żaglowcu "Rainbow Warrior", należącym do Greenpeace. Kilka godzin wcześniej członkowie organizacji, używając trzech pontonów, podpłynęli pod samą burtę masowca wiozącego węgiel z Mozambiku do portu. Po wezwaniu przez kapitana strażników morskich do interwencji statek był eskortowany przez jednostkę Straży Granicznej. - Dwa pontony próbowały skutecznie nie wpuścić statku do portu. Członkowie Greenpeace nie reagowali na wielokrotne wezwania funkcjonariuszy Straży Granicznej do poddania się kontroli. Po bezskutecznych wezwaniach podjęto decyzję o wejściu na pokład żaglowca oddziału interwencyjnego - mówi Tadeusz Gruchalla z MOSG w Gdańsku.

Zatrzymano kapitana żaglowca "Rainbow Warrior", obywatela Hiszpanii, oraz jedną z działaczek, obywatelkę Austrii, która w nocy płynęła na jednym z blokujących kurs masowca pontonów. Pozostałe 20 osób zostało doprowadzonych do placówki Straży Granicznej. - Ustalamy ich rolę w sprawie - dodał T. Gruchalla. Żaglowiec, którym płynęli działacze, został odholowany z redy portu.

Przedstawiciele Greenpeace poinformowali media, że podczas akcji protestacyjnej na burcie statku płynącego z Afryki namalowali napis: "Węgiel stop". Zdaniem działaczy, ich protest miał pokojowy charakter. Filmowali też nocną interwencję strażników. - Gdyby nasze władze reagowały na kryzys klimatyczny z taką siłą, z jaką pacyfikowały wczoraj pokojowy protest, byłbym o naszą przyszłość spokojny. Mamy tylko 11 lat na zatrzymanie katastrofy klimatycznej, co jest potwierdzone naukowo. Nasz rząd ignoruje apele naukowców, aby odchodzić od węgla. Cała Unia powinna z niego zrezygnować do 2030 roku, a nasz rząd robi na odwrót, stawia na węgiel i inwestycje węglowe - mówi Marek Józefiak, koordynator kampanii "Klimat i Energia" w Greenpeace Polska.

Straż Graniczna we wtorek rano przesłuchała zatrzymanych. - Zarzucono im naruszenie przepisów bezpieczeństwa żeglugi i Ustawy o Straży Granicznej. Czynności prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa. O dalszym losie zatrzymanych zdecyduje prokurator - informuje T. Gruchalla.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  wiecej »