Nowe święto - Dzień Dostojewskiego - obchodzony jest w sobotę po raz pierwszy w Petersburgu. W programie jest ponad 40 imprez związanych z autorem "Zbrodni i kary", które odbywają się w petersburskich muzeach, bibliotekach, teatrach i kinach.
Datę święta wyznaczyły władze miasta, kierując się pierwszymi zdaniami "Zbrodni i kary", której akcja rozpoczyna się "w początkach lipca, w niezwykle upalny dzień". Dostojewski - jak przypomina rosyjska agencja ITAR-TASS - opisał petersburską scenerię tej powieści tak szczegółowo, że czytelnicy mogą chodzić ulicami śladami głównego bohatera - Raskolnikowa.
Obchody zaczęły się w sobotę od złożenia kwiatów przy pomniku pisarza na cmentarzu Tichwińskim, a pasażerowie metra mogli usłyszeć z głośników cytaty z jego twórczości. Koło domu-muzeum Fiodora Dostojewskiego w zaułku Kuzniecznym pojawią się, dzięki teatrom ulicznym, postacie z jego powieści. Organizowany jest też spacer po mieście według adresów, pod którymi pisarz umieścił swych bohaterów, a także imprezy poświęcone np. piciu herbaty czy metafizyce Petersburga.
Jak przypominają organizatorzy, Dostojewski to jeden z najsłynniejszych mieszkańców w historii Petersburga. Nowe święto ma przypominać o nim mieszkańcom i gościom miasta. (PAP)
awl/ bos/
6553206
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.