Abp Polak: Tylko Kościół posłuszny Bogu będzie mógł pełnić wiarygodnie swą misję w świecie

Centralnym punktem diecezjalnych uroczystości w Skrzatuszu była Eucharystia, której przewodniczył abp Wojciech Polak. Koncelebrowało ją dziesięciu biskupów metropolii szczecińsko-kamieńskiej i blisko 60 prezbiterów.

- Tylko Kościół posłuszny Bogu będzie mógł pełnić wiarygodnie swą misję w świecie. Tylko ludzie wierni Bogu będą mogli być skutecznym znakiem i narzędziem zbawienia. Tylko ludzie, którzy pomimo przeciwności i prowokacji zachowują miłość wobec drugiego człowieka, tylko Kościół objawiający ludzką twarz nieskończonej miłości Boga będzie miejscem uzdrowienia zranionej miłości i niezachwianej nadziei – mówił abp Wojciech Polak do kilkunastu tysięcy pielgrzymów, którzy przybyli na diecezjalne świętowanie do Skrzatusza. 

Gość Koszalińsko-Kołobrzeski Skrzatusz - procesja do ołtarza

- Śladem przodków i minionych pokoleń, które od wieku pielgrzymowały tutaj, przyszliśmy, aby modlić się u stóp Matki Miłości Zranionej i naszej Nadziei - mówił prymas, wskazując na wymodlony przez diecezjan tytuł królującej w Skrzatuszu Matki Bożej Bolesnej, czczonej tu od ponad czterech wieków w wizerunku słynącej cudami Piety. 

W homilii prymas Polski wskazywał na wagę odczytanego na początku Mszy św. watykańskiego dekretu, wynoszącego skrzatuskie sanktuarium do godności bazyliki mniejszej.

- To święte miejsce staje się nie tylko złączone jeszcze jednym węzłem ze Stolicą Apostolską. Papieską decyzją podkreślona zostaje wiara ludu tej ziemi, który czerpał siły z modlitwy do Matki Bożej Bolesnej z martwym ciałem Chrystusa na kolanach – mówił hierarcha, wskazując, że wyróżnienie skrzatuskiej świątyni niesie ze sobą także wyzwanie i nowe zadania: - Kościół oczekuje teraz od was, że będzie to nadal miejsce szczególne, jednoczące pod płaszczem Maryi wszystkich wiernych całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Jak zauważył, w akcie potwierdzającym wyjątkowość Skrzatusza Kościół zachęca, by u Matki Bolesnej szukać pociechy i niezawodnej nadziei.

- To nie nowe idee, nowe technologie są źródłem nadziei dla człowieka, ale oblicze Matki, Jej matczyne dłonie i płaszcz, którym nas okrywa. Ona jest bezpieczną arką pośród potopów, które przeżywamy. Obecność Maryi czyni to miejsce naszym domem rodzinnym – mówił abp Polak.

Msza św. sprawowana na polowym ołtarzu przy sanktuarium jest najważniejszym momentem Diecezjalnej Pielgrzymki

Skrzatuskie uroczystości zakończy błogosławieństwo nabożeństwo maryjne z zawierzeniem diecezji opiece Matki Bożej Bolesnej oraz śluby Braci Miłosiernego Pana, nowego zgromadzenia w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.  

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • morfeo
    16.09.2019 12:47
    Czy tylko mnie nie podoba się, kiedy duchowni (a już szczególnie biskupi) głoszą homilię w ciemnych okularach?
    Ja wiem, że słońce świeci i razi, ale ukrywanie oczu budzi we mnie mieszane uczucia - zwłaszcza, kiedy zestawię to z doświadczeniem konwersacji z moim przyjacielem, księdzem również, który przy każdej trudniejszej rozmowie celowo ściąga okulary (korekcyjne, nie przyciemniane), żeby "zniwelować barierę". Nie czyni tego "na pokaz", tylko ze szczerej empatii.
    Może to skrajny przykład i nie twierdzę, że należy go maniakalnie kopiować, ale ta postawa jest dla mnie znacznie bardziej przekonująca i autentyczna niż ksiądz przy ołtarzu w ciemnych okularach. Nie ujmując nic biskupowi Polakowi - sprawia strasznie "cwaniackie" wrażenie.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Czwartek
wieczór
19°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
17°C Piątek
dzień
wiecej »