We wrześniu odbędzie się pielgrzymka do Smoleńska i Katynia organizowana przez Archidiecezję Gdańską, a obsługiwana przez Biuro Pielgrzymkowe Oremus. Jej centralnym punktem będą nabożeństwa w Katyniu i Smoleńsku, które odbędą się 17 września. Można jechać albo autokarem, albo pociągiem.
- W kwietniu tego roku przeżyliśmy jako Polacy największą tragedię od czasu zakończenia II wojny światowej. W katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem zginął Prezydent Rzeczpospolitej, Jego Małżonka oraz wielu wybitnych przedstawicieli życia publicznego w naszym Kraju i na Pomorzu - pisze w zaproszeniu arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański podkreśla, że "pielgrzymka ta wpisuje się w szeroki nurt uczczenia pamięci Ofiar zbrodni katyńskiej oraz upamiętnienia Poległych w katastrofie pod Smoleńskiem".
Jak mówi jeden z inicjatorów organizacji pielgrzymki Adam Hlebowicz "ta pielgrzymka ma służyć przede wszystkim temu, by uczcić ofiary mordu katyńskiego - tych, którzy zostali zamordowani w roku 1940. Katastrofa smoleńska, która wydarzyła się w tym roku to powód dodatkowy". - W Smoleńsku jest tylko krótki czas na cichą modlitwę poranną. Główne uroczystości i Msza święta odbędą się na cmentarzu katyńskim. Dla rodzin tych osób, które zginęły w katastrofie na pewno może być to ważne wydarzenie także religijne - dodaje Hlebowicz.
W pielgrzymce można wziąć udział jadąc pociągiem lub autokarem. Pielgrzymka pociągiem trwa od 16 do 18 września. Jej koszt to niecałe 900 złotych. Koszt obejmuje: przejazd pociągiem, autokar w Smoleńsku, posiłki, przewodnika oraz ubezpieczenie KL i NNW. Wyjazd pociągiem z Gdańska o godzinie 10.30. W cenę nie są wliczone koszty wizy i dokumentacji wizowej do Rosji i na Białoruś - ich koszt to ok. 450 zł.
Pielgrzymka autokarem natomiast potrwa do 19 września. Koszt to 1000 złotych. Obejmuje to: zakwaterowanie, wyżywienie, transport, opiekę pilota na całej trasie oraz ubezpieczenie NNW i KL. Wyjazd autokarem we wczesnych godzinach rannych, powrót w godzinach nocnych.
Jak podkreślają organizatorzy, w celu zwiedzania świątyń prawosławnych należy zabrać okrycie na głowę i długą spódnicę (Panie) oraz długie spodnie (Panowie).
Raport wskazuje, że powszechne w systemie ochrony zdrowia są seksizm i przemoc słowna.