W 75. rocznicę zamordowania polskich oficerów, na cmentarzu w Katyniu odprawiono mszę celebrowaną przez ks. płk. Jana Domiana oraz odmówiono modlitwę ekumeniczną.
Polska delegacja wzięła udział w uroczystościach rocznicowych w Smoleńsku i Katyniu. Uroczystość w Katyniu rozpoczęła się w rosyjskiej części kompleksu memorialnego, gdzie odmówiono modlitwę prawosławną i złożono wieńce.
Potem na polskiej części cmentarza odprawiono Eucharystię. - W dziejach świata nie ma zbrodni, która objęłaby tak duży odsetek kadry oficerskiej danego państwa. Oni żyją w naszej pamięci. Dobro, wierność ideałom i ojczyźnie nie umiera – mówił ks. Domian.
Złożono wieńce i zapalone znicze. Trębacz odegrał sygnał "Śpij, kolego", rozległ się dzwon pamięci, a potem trębacz odegrał sygnał "Cisza".
W skład polskiej delegacji wchodzą m.in. przedstawiciele rodzin katyńskich i rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, przewodniczy Omilanowska i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki. Obecni są wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.
Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD (sowiecka policja polityczna) wymordowała około 22 tys. polskich obywateli. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Sowietów wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Wszyscy oni zginęli, bo nie chcieli poddać się okupantowi, pragnęli natomiast walczyć o wolną, niepodległą Polskę.
Uroczystość upamiętniające polskich oficerów zamordowanych na terenie Rosji, odbywają się przy pomnikach katyńskich w całej Polsce.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.