Starania dwóch najwyższych rangą hierarchów Kościoła anglikańskiego o przyjęcie kompromisowego stanowiska w kontrowersyjnej kwestii wyświęcania kobiet na biskupów skończyły się niepowodzeniem.
Obradujący w Yorku Synod Generalny Kościoła Anglii nie przyjął w niedzielę poprawki arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa i arcybiskupa Yorku Johna Sentamu, mającej na celu stworzenie systemu umożliwiającego przeciwnikom dostępu kobiet do godności biskupiej pozostanie we wspólnocie anglikańskiej w zgodzie z ich sumieniem.
Poprawka, dająca możliwość wyłączenia się spod władzy duchownej kobiet-biskupów anglikanom mającym w tej kwestii doktrynalne obiekcje, została przyjęta przez laikat i biskupów, ale odrzucona przez kler, co oznacza, że nie wejdzie w życie.
Synod Generalny Kościoła Anglii (anglikańskiego) składa się z 484 członków podzielonych na trzy zgromadzenia: laikatu, biskupów i kleru. Każdy wniosek musi być przyjęty przez wszystkie trzy zgromadzenia.
Na mocy poprawki kobiety-biskupi posiadałyby pełnię władzy biskupiej w swych diecezjach, ale musiałyby powstrzymywać się od wykonywania niektórych funkcji w parafiach, które nie chcą kobiet na tym stanowisku. W takich diecezjach działałby tzw. "biskup uzupełniający", będący mężczyzną.
Poprawka arcybiskupów została odrzucona stosunkiem głosów 90:85 przy pięciu wstrzymujących się. Przeciwnicy jej przyjęcia argumentowali, że doprowadzi do utworzenia "kościoła w kościele" i zbędnej dwutorowości władzy kościelnej.
Synod odrzucił też alternatywne rozwiązanie przewidujące, że dla anglikanów przeciwnych wyświęcaniu kobiet na biskupów zostałyby utworzone trzy nowe diecezje. Kobiety nie miałyby w nich dostępu do godności biskupiej, a pracujący w nich biskupi-mężczyźni nie uczestniczyliby w ceremonii wyświęcania kobiet.
W ubiegłym roku Benedykt XVI ogłosił, że przyjmie anglikanów przeciwnych odejściu od tradycyjnej doktryny wiary do grona katolików, z zachowaniem przez nich odrębnego obrządku.
Kobiety wyświęcane są na księży w Kościele anglikańskim od 1994 roku, ale zrównanie ich w prawie dostępu do godności biskupich budzi duże kontrowersje i ze względu na konieczność wprowadzenia zmian w prawie - nawet przy założeniu, że zostanie zaaprobowane przez Synod - nie wchodzi w grę przed 2014 rokiem
Synod wznawia obrady w poniedziałek, a zakończy się we wtorek.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.