Rocznica śmierci prof. Geremka

Przewodniczący PE Jerzy Buzek w drugą rocznicę tragicznej śmierci prof. Bronisława Geremka przypomniał jego zasługi. "Po dwóch latach nadal odczuwamy tę pustkę" - wskazał, podkreślając, że prof. Geremek był "prawdziwym i oddanym Europejczykiem".

"Jego odejście silnie przeżyliśmy. Po dwóch latach nadal odczuwamy tę pustkę. Parlament Europejski stracił jednego z najlepszych parlamentarzystów. Straciliśmy kogoś, kogo nie da się tak łatwo zastąpić" - zaznaczył Jerzy Buzek w wypowiedzi, rozpowszechnionej w poniedziałek przez jego biuro prasowe.

Przypomniał, że znał prof. Geremka jeszcze z czasów Solidarności i że był on ministrem spraw zagranicznych w rządzie, którym obecny przewodniczący PE kierował.

"Jako minister doprowadził do członkostwa Polski w NATO. Wraz z Madeleine Albright byli inicjatorami +Wspólnoty Demokracji+, której dziesięciolecie istnienia uroczyście obchodziliśmy w Krakowie na początku lipca. Profesor Geremek był prawdziwym i oddanym Europejczykiem. Był osobą o wyjątkowym intelekcie, głębokich przekonaniach i silnych wartościach" - powiedział Jerzy Buzek.

Wskazał, że jako szef dyplomacji, a później europoseł prof. Geremek "był świadkiem tych wszystkich przemian, którym poświęcił swoje życie polityczne", gdy "Polska stała się częścią wolnej, demokratycznej i ponownie zjednoczonej Europy".

"Bronisław Geremek był dzieckiem warszawskiego getta. Jego życie jest jednym z najlepszych przykładów skomplikowanych europejskich losów - od wojny i podziału, do wspólnoty i porozumienia" - kontynuował Jerzy Buzek.

Dodał, że Bronisław Geremek jako wybitny historyk mediewista "rozumiał doskonale i był bardzo przywiązany do europejskiego dziedzictwa kulturowego".

"Będę pamiętał profesora Geremka jako osobę, która - jak powiedział o nim Tadeusz Mazowiecki we wzruszającym przemówieniu w czasie uroczystości pogrzebowych - służyła Solidarności, Polsce i Europie" - podkreślił Jerzy Buzek.

Bronisław Geremek, historyk, działacz opozycji antykomunistycznej, minister spraw zagranicznych RP w latach 1997-2000, zginął w wieku 76 lat w wypadku samochodowym 13 lipca 2008 roku w drodze do Brukseli.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  17°C Poniedziałek
  wieczór
  14°C Wtorek
  noc
  12°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  wiecej »