Szefowie trzech najważniejszych instytucji UE: przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek będą 1 maja na beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie.
Informacje te PAP uzyskała od służb prasowych przewodniczących unijnych instytucji w poniedziałek.
Wszyscy trzej: Barroso, Van Rompuy i Buzek pochodzą z rodziny politycznej chrześcijańskich demokratów.
"Nie mam wątpliwości, że Jan Paweł II sprzyjał integracji, bo rozumiał, że przyszłość Polaków i państwa polskiego leży w połączeniu ze strukturami Zachodu, bo taka jest nasza przeszłość cywilizacyjna, kulturowa i takie jest polskie chrześcijaństwo. Nie odczułem nigdy, żeby papież na ten temat miał inne zdanie, natomiast miał sporo wątpliwości, jak ta integracja będzie przebiegać i jakie będa jej dalekosiężne skutki ze względu na duchowość Polaków i duchowość Europy" - powiedział PAP Jerzy Buzek kilka dni temu. "Uważał, że mamy do spełnienia wielką misję, by do Europy wnieść duchowość, przekonanie do głębokiej wiary, do opierania się na chrześcijańskich korzeniach" - dodał.
Jose Barroso, który pełni swój mandat przewodniczącego KE po raz drugi był także na pogrzebie Karola Wojtyły. Sześć lat temu, w kondolencjach wysłanych do Watykanu, Barroso pisał, że Jan Paweł II zasługuje na tytuł ojca-założyciela zjednoczonej Europy.
"Podczas całego swojego pontyfikatu, Jan Paweł II niestrudzenie walczył, jak tylko potrafił, o coraz bardziej zintegrowaną Unię Europejską, do tego stopnia, że dobrze zasłużył na tytuł ojca-założyciela zjednoczonej Europy" - pisał Barroso.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.