Rok Polaków

Nowy unijny budżet oraz europejska polityka bezpieczeństwa i obrony to główne tematy środowego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z szefem PE Jerzym Buzkiem. "To jest ważny rok dla Polski i dla UE ze względu na (polską) prezydencję w Unii" - zaznaczył Buzek.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że najważniejsze punkty naszego przewodnictwa w Unii to przygotowanie wieloletniej perspektywy budżetowej UE, strategia 2020, a także europejska polityka bezpieczeństwa i obrony. "Europa niewątpliwie potrzebuje nowych pomysłów i nowej energii w działaniu i to może nadejść do Europy wraz z dwoma przyszłorocznymi prezydencjami węgierską i polską" - stwierdził.

Buzek dodał, że Unia oraz Parlament Europejski bardzo liczą "na prezydencję Polską w UE, również dlatego, że poparcie dla integracji, dla współpracy europejskiej w Polsce jest wyjątkowo wysokie, ponad 80 proc."

- Polska, przewodnicząc UE, będzie starała się pogłębić unijne mechanizmy związane ze wspólną polityką zagraniczną, polityką energetyczną oraz polityką bezpieczeństwa - zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z szefem PE Jerzym Buzkiem.

Zadeklarował, że jego przyjazd do Brukseli ma zaznaczyć "polskie zaangażowanie, polską determinację i polskie nadzieje związane z procesem integracji europejskiej"

Przypomniał, że był ministrem w rządzie Jerzego Buzka, co - jak mówił - sprzyjało wybraniu właśnie Brukseli jako celu pierwszej wizyty zagranicznej. "Mogę być gościem Parlamentu Europejskiego, na czele którego stoi Jerzy Buzek, mój szef w rządzie. Jest to dla mnie źródłem wielkiej satysfakcji" - powiedział Komorowski.

"Dlatego chciałem powiedzieć, że największym prezentem, jaki mogłem dostać w dniu imienin, Jurku, jest to, że jestem z wizytą u ciebie - w mojej roli, w twojej roli" - dodał prezydent.

Komorowski zadeklarował też, że Polska chce wrócić do roli aktywnego uczestnika procesu pogłębiania integracji europejskiej - nie tylko przez implementację Traktatu Lizbońskiego, ale też "myślenie o etapach, które są przed nami". To pogłębianie integracji - powiedział prezydent - musi odbywać się na zasadzie poszanowania zasady solidarności europejskiej.

Komorowski dodał, że Polska zabiegała i zabiega o to, aby utrzymać dotychczasowe zasady związane z Funduszem Spójności, a także jednakowy mechanizm wyznaczający poziom wsparcia dla rolnictwa we wszystkich krajach UE.

"Polska proponuje, aby ożywić Trójkąt Weimarski, który sprawdził się w czasie naszych zabiegów o członkostwo w Unii Europejskiej. Potem trochę słabo funkcjonował, ze względu na niekoniecznie mocne zaangażowanie, także strony polskiej. Dzisiaj widać, że Trójkąt Weimarski ożywa, głównie, jako miejsce, gdzie można wyjaśniać wiele kwestii i uzgodnień, np. a zakresie polityki wschodniej" - powiedział Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z szefem Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.

Jak podkreślił, jego rolą jest ożywienie Trójkąta Weimarskiego na poziomie prezydenckim. Zadeklarował, że takie działania będzie prowadził konsekwentnie i z głębokim przekonaniem. "To dobry pomysł także na wprowadzenie do Unii debaty, pewnej takiej świeżości polskiego spojrzenia na wiele spraw" - ocenił prezydent.

"Są pewne szanse na pogłębienie tego, co jest dobre, w obszarze Trójkąta Weimarskiego jest wyraźny postęp w zakresie integracji europejskiej w obszarze bezpieczeństwa i obronności" - wskazał. Poinformował, że polsko-francusko-niemiecka Grupa Bojowa będzie gotowa w 2013 roku. Jak ocenił, będzie to "swoisty poligon doświadczalny", który według niego może przyczynić się do pogłębienia procesu integracji Trójkąta.

W trakcie spotkania ministrów obrony państw Trójkąta Weimarskiego w Wieliczce w 2006 roku zgodzono się co do potrzeby utworzenia w perspektywie 2013 roku wspólnej Grupy Bojowej UE. W tym samym roku szefowie sztabów państw Trójkąta Weimarskiego ustalili, że Weimarska Grupa Bojowa UE (EU Weimar Battlegroup) będzie gotowa do objęcia dyżuru w pierwszej połowie 2013 r.

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 roku w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją. Ostatni prezydencki szczyt Trójkąta odbył się w Niemczech w 2006 roku. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odwołał udział w szczycie Trójkąta - oficjalnym powodem była choroba L. Kaczyńskiego, nieoficjalnie pojawiały się informacje, że polski prezydent odwołał spotkanie po lekturze obraźliwego artykułu w jednym z niemieckich dzienników.

"Jeszcze raz dziękuje za przyjazd do Brukseli z pierwszą oficjalną wizytą i za bardzo głęboką i szeroką dyskusję dotyczącą przyszłości Europy i Polski" - powiedział do prezydenta RP Jerzy Buzek.

Rozpoczynając konferencję prasową, przewodniczący PE złożył Komorowskiemu życzenia z okazji przypadających tego dnia jego imienin. "Najlepsze życzenia dla pana prezydenta" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »