Szef hazardowej komisji śledczej Mirosław Sekuła (PO) chce, żeby śledczy w przyszłym tygodniu rozpoczęli prace nad przygotowanym przez niego projektem sprawozdania z prac tej komisji. Posłowie PiS i Lewicy na środowym posiedzeniu zaprotestowali przeciwko temu.
Opozycja zamierza przygotować własne wersje raportów. Kempa zapowiedziała dziennikarzom, że PiS nie będzie zgłaszało poprawek, do przedstawionego przez Sekułę projektu raportu, tylko przygotuje własny dokument podsumowujący sejmowe śledztwo. "Tam się nie da nic poprawić. To jest po prostu poziom poniżej zera bezwzględnego" - oceniła posłanka PiS.
Andrzej Dera (PiS) tłumaczył, że będzie to raport opisujący aferę hazardową oczyma opozycji. "Czy uda nam się to wspólnie z panem Arłukowiczem to zrobić, czy oddzielnie tego nie wiem, ale będzie to na pewno spojrzenie opozycji na aferę hazardową" - mówił dziennikarzom.
Jednak Arłukowicz nie wypowiada się jednoznacznie co do przygotowywania wspólnego opracowania wraz z PiS. "Przedstawię tezy do raportu, ale oczywiste jest to, że należy zakończyć wcześniej cała procedurę" - zapowiedział w rozmowie z PAP poseł Lewicy. Pytany, czy będzie przedstawiał swoją wersję, czy nie wyklucza współpracy z PiS odparł: "będę przedstawiał rzetelną wersję".
O tym kiedy posłowie będą kolejny raz omawiać przedstawiony przez Sekułę materiał zdecyduje prezydium komisji. Na wtorek - 20 lipca - zapowiedziane jest spotkanie posłów z prokuratorami.
Podczas środowego posiedzenia posłowie przyjęli tylko jeden z pięciu wniosków o powołanie nowych świadków. Dzięki głosowi Franciszka Stefaniuka (PSL) opozycji udało się przegłosować PO, dzięki czemu przed komisją stanie dyrektor departamentu ekonomiczno-finansowego w Ministerstwie Sportu Bożena Pleczeluk. Arłukowicz, który wnioskował o jej wezwanie argumentował, że może to pomóc śledczym w poznaniu okoliczności powstania pisma z 30 czerwca 2009 r.
Chodzi o pismo, podpisane przez b. ministra sportu Mirosława Drzewieckiego do wiceszefa resortu finansów Jacka Kapicy, który był odpowiedzialny za projekt zmian w ustawie hazardowej. Zawierało ono sformułowanie dotyczące wykreślenia z projektu ustawy hazardowej przepisów rozszerzających katalog gier objętych dopłatami o te spoza monopolu państwowego, np. o gry na automatach. Wprowadzenie dopłat zakładał projekt zmian w ustawie hazardowej, a pozyskane dzięki nim fundusze miały być przeznaczone na inwestycje sportowe.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.