Kwaśniewski honorowym obywatelem Warszawy

Stołeczni radni zdecydowali w czwartek, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski będzie honorowym obywatelem miasta. Za uhonorowaniem byłego prezydenta byli radni PO i Lewicy.

Wniosek w tej sprawie zgłosili radni Lewicy. W uzasadnieniu podkreślali, że w trakcie obu kadencji prezydenckich (1995-2005) patronował on "tworzeniu i umacnianiu instytucji demokratycznych oraz działał na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i pojednania narodowego wokół zadań przyszłości". Zaznaczali także, że był on autorem wielu inicjatyw służących pojednaniu polsko-niemieckiemu, polsko-ukraińskiemu i polsko-żydowskiemu.

Za wnioskiem głosowało 32 radnych, przeciw było dwóch, a trzech wstrzymało się od głosu. Radni opozycyjnego klubu PiS w znacznej części byli nieobecni na sesji, pozostali głosowali przeciw, wstrzymali się od głosu lub nie wzięli udziału w głosowaniu.

Przewodniczący klubu Marek Makuch, pytany dlaczego radni PiS nie poparli wniosku o uhonorowanie Kwaśniewskiego, zaznaczył, że "każdy ma indywidualną ocenę działalności byłego prezydenta, a w jego klubie każdy głosował zgodnie ze swoim sumieniem".

Jak argumentował, wniosek w sprawie Kwaśniewskiego klub Lewicy - wbrew panującemu w Radzie Warszawy obyczajowi - zgłosił bez uzgodnień z pozostałymi klubami.

Głosowanie w sprawie nadania honorowego obywatelstwa Warszawy byłemu prezydentowi miało odbyć się 24 czerwca - kilka dni po pierwszej turze wyborów prezydenckich. Punkt ten został jednak zdjęty z porządku obrad rady miasta, wraz z innymi, dotyczącymi przyznania obywatelstw trojgu pozostałym kandydatom.

W czwartek honorowe obywatelstwo stolicy jednogłośnie przyznano także uczestniczce powstania w getcie warszawskim w 1943 r. Ziucie Hartman, pionierowi leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych prof. Henrykowi Skarżyńskiemu oraz uczestniczce zamachu na dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski Franza Kutscherę w lutym 1944 r. Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej, ps. Kama.

Ziuta Hartman była łączniczką Żydowskiego Związku Wojskowego; wielokrotnie przechodziła na stronę aryjską, skąd przenosiła broń, żywność i korespondencję. W trakcie powstania w getcie opiekowała się rannymi w bunkrze przy ul. Świętojerskiej. Po jego zdobyciu została wywieziona do Poniatowej, a później do Majdanka. Odzyskała wolność w 1945 r. Powróciła do Polski wraz z transportem rannych więźniów. Trafiła do Warszawy, a później do rodzinnych Kielc, gdzie pracowała w Komitecie Żydowskim. Od 1952 r. mieszka w Izraelu. O nadanie jej tytułu honorowego obywatela stolicy wystąpili radni klubu PiS.

Maria Stypułkowska-Chojecka była podczas okupacji niemieckiej harcerką Szarych Szeregów. W wieku 17 lat została zaprzysiężona jako żołnierz Armii Krajowej oddziału "Agat", a później "Parasol". Jako łączniczka i wywiadowczyni Kedywu Komendy Głównej AK prowadziła rozpoznanie i uczestniczyła w wielu akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Brała też udział w akcjach likwidacji wysokich funkcjonariuszy gestapo i administracji niemieckiej, m.in. w zamachu na Kutscherę. W czasie Powstania Warszawskiego przeszła szlak bojowy oddziału "Parasol". Podczas walk została dwukrotnie ranna. Po wojnie ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim, pracowała m.in. w szkolnictwie. O jej uhonorowanie wystąpiła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz radni PO i PiS.

Prof. Henryk Skarżyński - twórca i dyrektor warszawskiego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu - opracował i wdrożył w Polsce program leczenia całkowitej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych, program leczenia głuchoty i zmian nowotworowych za pomocą implantów wszczepianych do pnia mózgu oraz program wczesnego wykrywania uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt oraz - po raz pierwszy w świecie - program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych. W 2004 r. zoperował pierwsze na świecie dziecko z częściową głuchotą. O jego uhonorowanie wnioskowali radni klubu PiS.

Zgodnie ze statutem Warszawy honorowe obywatelstwo miasta jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemskich. Wyróżniona osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację. Zwyczajowo wręczane są one ostatniego dnia lipca - w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Honorowymi obywatelami miasta są już inni byli prezydenci Polski - pierwszy wybrany w demokratycznych wyborach, Lech Wałęsa, a także ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. W kwietniu br., kilka dni po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, honorowe obywatelstwo miasta radni nadali pośmiertnie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który był prezydentem Warszawy w latach 2002-2005.

Honorowymi obywatelami stolicy są też m.in.: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Maria Skłodowska-Curie, Jerzy Waldorff, Jan Paweł II, Władysław Bartoszewski, Irena Sendlerowa, Norman Davies i 14. dalajlama Tybetu.(PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
wiecej »