W Arabii Saudyjskiej znaleziono skamieniałość przodka małp człekokształtnych i zwierzokształtnych. Jego analiza pomoże także w zrozumieniu ewolucji człowieka - informują naukowcy w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".
W Arabii Saudyjskiej odkryto częściowo zachowaną czaszkę zwierzęcia nazwanego Saadanius hijazensis. Miało ono pokaźne zęby i płaską twarz. Ważyło 15-20 kg, a wielkością zbliżone było do gibbona.
Zdaniem naukowców pracujących pod kierunkiem Iyada Zalmouta z University of Michigan, zwierzę jest przodkiem małp człekokształtnych i nieczłekokształtnych Starego Świata.
Wiek czaszki określono na 28-29 mln lat. Jest to niezgodne z badaniami genetycznymi, które przeprowadzono w 2004 r. na obecnie żyjących małpach. Wówczas rozdzielenie się obu grup małp ustalono na 34,5-29,2 mln lat temu. Jak podkreślają naukowcy, z punktu widzenia paleontologii nowe datowanie nie jest czymś zaskakującym.
Analiza budowy czaszki wskazuje, że Saadanius żył niedługo przed ostatecznym ukształtowaniem się linii hominoidów - naczelnych, w której skład wchodzą małpy człekokształtne Starego Świata i ludzie.(PAP)
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.