XV Seminarium Śląskie odbędzie się w terminie od 29 września do 3 października 2010r., na Zamku w Kamieniu Śląskim, a jego tematem przewodnim będzie: „Traktaty Polsko-Niemieckie z 1990 i 1991 roku i konsekwencje dla Śląska”.
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje wraz z Stowarzyszeniem Bibliotek Caritas im. Św. Karola Boromeusza, Duszpasterstwem Grup Mniejszości Narodowych Diecezji Opolskiej, Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Konwersatorium im. Josepha von Eichendorffa w Opolu oraz z Stowarzyszeniem Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląskiej XV Seminarium Śląskie, które jest kontynuacją dotychczasowego dorobku oraz kolejną okazją do dyskusji nad ważnymi zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej problematyki stosunków polsko-niemieckich oraz ich znaczenia dla rozwoju Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki tego regionu jako obszaru wielokulturowej tradycji.
Tradycyjne już debaty na Zamku w Kamieniu Śląskim stanowią od lat doskonałą okazję dla mieszkańców naszego regionu do spotkania z osobistościami z polskiego i niemieckiego świata nauki, polityki i kultury oraz do otwartej wymiany poglądów w atmosferze wzajemnego zaufania i poszanowania odmienności poglądów. XV Seminarium Śląskie będzie kontynuacją dotychczasowego dorobku oraz kolejną okazją do dyskusji nad ważnymi zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej problematyki perspektyw rozwoju Górnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki tego regionu jako obszaru wielokulturowej tradycji.
Myśl przewodnią tegorocznego Seminarium stanowią rozważania na temat wydarzeń mających miejsce w latach 90tych, zapoczątkowanych przez obalenie muru berlińskiego, zjednoczenie Niemiec oraz demokratyczne przeobrażenia w Polsce, a ich konsekwencji, czyli traktatów polsko-niemieckich, zarówno tym granicznym z 1990r., jak i tym o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku. Celem Seminarium będzie również ukazanie historycznego, politycznego znaczenia traktatów dla Polski, Mniejszości Niemieckiej oraz Śląska oraz ich wpływ na rozwój i kształtowanie się wzajemnych relacji pomiędzy sąsiadującymi ze sobą państwami – Polską a Niemcami.
Poprzez XV Seminarium Śląskie chcemy ukazać rolę wydarzeń mających miejsce w latach 90tych w wzajemnym postrzeganiu Polaków i Niemców zarówno w mediach, jak i w świadomości społecznej, a poprzez to przybliżyć również kluczowe wydarzenia na przestrzeni relacji polsko-niemieckich, gdyż jedyną drogą do pokonania wzajemnych uprzedzeń i wzajemnej niechęci obu Narodów jest znajomość dziejów wzajemnych stosunków.
Swój udział w XV Seminarium Śląskim potwierdzili m.in.: dr Christoph Bergner – Parlamentarny Sekretarz Stanu przy Federalnym Ministrze Spraw Wewnętrznych Niemiec, Pełnomocnik Rządu Niemieckiego ds. Mniejszości Narodowych i Wysiedleńców, Minister Tomasz Siemoniak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, dr Marek Prawda – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec, prof. dr hab. Jerzy Sułek - Główny Negocjator Traktatów polsko-niemieckich, ks. Jan Wieczorek, Biskup Diecezji Gliwickiej, prof. dr hab. Grzegorz Janusz,Dziekan Wydziału Politologii, Uniwersytet im. Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr hab. Ryszard Karczmarek, Kierownik Zakładu Historii Śląska, Uniwersytet Śląski, prof. dr hab. Klaus Ziemer, Dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie w latach 1998-2008, prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz, Dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willego Brandta, Wrocław, Reinhold Vetter, publicysta, były korespondent gazety "Handelsblatt", Berlin/ Warszawa.
Program tegorocznego Seminarium Śląskiego wygląda następująco:
- środa, 29 września 2010r.,: Traktaty polsko-niemieckie i ich znaczenie dla strony polskiej i niemieckiej
- czwartek, 20 września 2010r.,: Obraz stosunków polsko-niemieckie na poziomie kultury
- piątek, 1 października 2010r.,: Rola Kościoła w stosunkach polsko-niemieckich
- sobota, 2 października 2010r.,: Mniejszości narodowe i etniczne
- niedziela, 3 października 2010r.,: Zwiedzanie Góry św. Anny, zakończenie XV Seminarium Śląskiego
Opłaty za uczestnictwo w seminarium wynoszą:
- dla uczestników nienocujących (opłata za 1dzień, w tym obiad i przerwy kawowe): 30,00 zł; uczniowie i studenci:10,00 zł
- dla uczestników nocujących (pokoje dwuosobowe, opłata za 1 dzień, w tym całodniowe wyżywienie): 80,00 zł, uczniowie i studenci: 40,00 zł.
We wszystkich sprawach dotyczących seminarium do dyspozycji pozostaje: Patrycja Wiencek e-mail: patrycja.wiencek@haus.pl, tel. 077 40 25 105
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.