Kościół w Chile przygotowuje propozycję ogłoszenia przez rząd amnestii z okazji 200-lecia niepodległości kraju. Miałaby ona objąć więźniów powyżej 70. roku życia, nieuleczalnie chorych oraz matki.
Pisemna wersja tego postulatu, wysuniętego zresztą już przed rokiem, powinna ujrzeć światło dzienne w najbliższych tygodniach. Dyskusji nad tym tematem było poświęcone zebranie rady stałej episkopatu 14 lipca.
Propozycja biskupów wzbudziła jednak spore kontrowersje w Chile. Amnestia bowiem miałaby objąć również więźniów odsiadujących wyroki za zbrodnie reżimu generała Augusto Pinocheta. Takiemu rozwiązaniu przeciwne są m.in. organizacje skupiające rodziny ofiar represji tamtego czasu. Co więcej, ogłoszenie łaski dla skazanych wydaje się rozmijać z programem rządu prawicowego prezydenta Sebastiána Piñery, który wśród priorytetów zawiera walkę z przestępczością. Niektórzy na wyrost zaczęli wręcz alarmować w sprawie rzekomego mieszania się Kościoła do polityki. Temat ten trafił do parlamentarnej komisji praw człowieka, która zaprosiła do dyskusji szefa resortu spraw wewnętrznych. Min. Rodrigo Hinzpeter oznajmił, że osobiście jest przeciwny jakimkolwiek amnestiom, jednak rząd jako całość do tej pory nie zajął stanowiska w sprawie propozycji episkopatu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.