Irlandia: Cywilne związki partnerskie

Wbrew zastrzeżeniom Kościoła prezydent Irlandii Mary McAleese podpisała w poniedziałek przyjętą przez parlament 1 lipca ustawę o cywilnych związkach partnerskich między osobami tej samej płci, zatwierdzoną przez Senat 8 lipca.

Pojawiały się przypuszczenia, że McAleese zwróci się do sądu najwyższego, by orzekł o zgodności ustawy z konstytucją, co mogłoby odwlec jej wejście w życie bądź całkiem ją utrącić.

Minister sprawiedliwości Dermot Ahern uznał ustawę za jedno z najważniejszych dokonań ustawodawczych w dziedzinie praw obywatelskich od czasów uzyskania przez Irlandię niepodległości przed blisko 80 laty.

Na obecnym etapie nie wiadomo, kiedy dokładnie ustawa wejdzie w życie, ponieważ jest to uzależnione od wprowadzenia poprawek do przepisów ustawy finansowej oraz ustawy o świadczeniach socjalnych, ale sądzi się, że nastąpi to z początkiem 2011 r.

Na mocy ustawy homoseksualne pary żyjące ze sobą w związku uznanym przez prawo cywilne uzyskają prawa do świadczeń socjalnych przysługujących małżonkom heteroseksualnym, a także prawa własności, spadkowe, emerytalne, podatkowe i inne.

Ustawa przyznaje też dodatkowe prawa i ochronę parom współżyjącym ze sobą bez ślubu w dłuższym czasie, w tym prawo dochodzenia roszczeń finansowych w przypadku rozpadu pożycia.

Z chwilą wejścia ustawy w życie pary gejowskie i lesbijskie będą mogły zarejestrować związek w urzędzie stanu cywilnego pod warunkiem, że nie żyją w innym związku i mają ukończone 18 lat.

Związek partnerski lub jego odpowiednik zawarty w innym kraju będzie w Irlandii uznany.

Podobnie jak w przypadku małżeństw heteroseksualnych pary homoseksualne będą musiały zgłosić zamiar zawarcia związku z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Urzędnik, który odmówi rejestracji homoseksualnej parze, może być z tego powodu ścigany przez prawo za dyskryminację. Irlandzcy biskupi sądzą, iż takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem do wolności przekonań.

Procedura rozwodowa dla związków homoseksualnych będzie taka sama jak w przypadku małżeństw między mężczyzną a kobietą.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
24°C Czwartek
noc
22°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
34°C Czwartek
wieczór
wiecej »