Wypracowaniu wspólnego duszpasterstwa pielgrzymkowego poświęcone było spotkanie hiszpańskich i francuskich biskupów, których diecezje leżą wzdłuż Drogi św. Jakuba. W Santiago de Composteli podjęto m.in. temat przyjmowania pielgrzymów, otwierania dla nich kościołów, jak również objęcia troską tych, którzy wychodzą na szlak bez motywacji religijnej.
Do Santiago de Composteli prowadzą różne szlaki. Na wszystkich obserwuje się stały wzrost liczby pielgrzymów każdego roku. Wspólne duszpasterstwo miałoby na celu przede wszystkim „pogłębianie znaczenia i aktualności pielgrzymowania do grobu Apostoła Jakuba jako drogi ewangelizacji”. Ponadto opracowałoby zasady opieki nad pielgrzymami i zharmonizowałoby sposoby ich przyjmowania na różnych etapach. Biskupi pragną „zdynamizować wymiar duchowy tych szlaków pielgrzymkowych, które są zakorzenione w samej historii Europy” – podkreślają organizatorzy spotkania.
Biskupi zastanawiali się także nad relacjami pomiędzy wiarą i kulturą, które są nierozdzielne na Szlaku św. Jakuba. Jest on jednocześnie drogą pielgrzymowania i drogą cywilizacji. Duszpasterstwo musi mieć to na uwadze. Pielgrzymowanie do grobu Apostoła zakłada praktykę modlitwy i sakramentów, a także kierowanie się wartościami uniwersalnymi, które od samego początku są związane z tymi szlakami: solidarnością, wzajemną pomocą, poznaniem i akceptacją bliźniego. Z drugiej zaś strony pielgrzymowanie do Santiago jest kontynuacją tysiącletniej tradycji, podziwianiem piękna, zabytków i pejzaży, a także bezpośrednim obcowaniem z naturą.
Wśród konkretnych kwestii poruszonych przez biskupów znalazły się m. in. następujące: znaczenie pielgrzymowania, przygotowanie duchowe, tematy medytacji podczas drogi, opieka duchowa, troska o tych, którzy nie są pielgrzymami, ale idą szlakiem; dziedzictwo religijne i kulturalne poszczególnych szlaków; przyjmowanie pielgrzymów, schroniska i wolontariat oraz rola klasztorów i zasady otwierania kościołów i kaplic.
Spotkanie biskupów francuskich i hiszpańskich zorganizowano już po raz drugi. Odbyło się ono w Santiago de Composteli z racji obchodzonego tam Kompostelańskiego Roku Świętego na zaproszenie miejscowego ordynariusza, abp. Juliana Barrio.
6 listopada do grobu Apostoła Jakuba przybędzie w pielgrzymce Benedykt XVI.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.