Módlmy się o pokój w Sudanie, niezachwianą wiarę dla chrześcijan i błogosławieństwo Boże dla tego kraju - powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki w związku z obchodzonym w niedzielę XI Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
W przekazanym PAP przez biuro prasowe KEP komunikacie abp Gądecki podkreślił, że organizujące ten dzień papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie co roku zwraca uwagę na wybrany kraj, szczególnie doświadczany prześladowaniami chrześcijan. W tym roku jest to Sudan Południowy.
"Jednocząc się w wierze, duchu braterstwa oraz poczuciu bycia jednym Kościołem módlmy się za wszystkich cierpiących prześladowania z powodu wiary w Chrystusa, a w tym roku szczególnie za chrześcijan w Sudanie Południowym" - zaapelował przewodniczący Episkopatu Polski.
Abp Gądecki zwrócił uwagę na trudną sytuację mieszkańców Sudanu Południowego, podkreślając, że w tym kraju od lat nieprzerwanie trwa katastrofa humanitarna, dodatkowo jest on targany konfliktami wewnętrznymi, a chrześcijanie cierpią prześladowania.
Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał też, że w kwietniu tego roku papież Franciszek spotkał się z przywódcami Sudanu Południowego, aby prosić ich o trwały pokój. Ojciec Święty powiedział wtedy: "Pamiętajcie, że wraz z wojną traci się wszystko".
Abp Gądecki zachęcił do modlitwy w intencji Sudanu: "Módlmy się o pokój w Sudanie Południowym, niezachwianą wiarę dla chrześcijan i błogosławieństwo Boże dla tego kraju".
XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest okazją do modlitwy o pokój w Sudanie i wsparcia materialnego potrzebujących.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.