Módlmy się o pokój w Sudanie, niezachwianą wiarę dla chrześcijan i błogosławieństwo Boże dla tego kraju - powiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki w związku z obchodzonym w niedzielę XI Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
W przekazanym PAP przez biuro prasowe KEP komunikacie abp Gądecki podkreślił, że organizujące ten dzień papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie co roku zwraca uwagę na wybrany kraj, szczególnie doświadczany prześladowaniami chrześcijan. W tym roku jest to Sudan Południowy.
"Jednocząc się w wierze, duchu braterstwa oraz poczuciu bycia jednym Kościołem módlmy się za wszystkich cierpiących prześladowania z powodu wiary w Chrystusa, a w tym roku szczególnie za chrześcijan w Sudanie Południowym" - zaapelował przewodniczący Episkopatu Polski.
Abp Gądecki zwrócił uwagę na trudną sytuację mieszkańców Sudanu Południowego, podkreślając, że w tym kraju od lat nieprzerwanie trwa katastrofa humanitarna, dodatkowo jest on targany konfliktami wewnętrznymi, a chrześcijanie cierpią prześladowania.
Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał też, że w kwietniu tego roku papież Franciszek spotkał się z przywódcami Sudanu Południowego, aby prosić ich o trwały pokój. Ojciec Święty powiedział wtedy: "Pamiętajcie, że wraz z wojną traci się wszystko".
Abp Gądecki zachęcił do modlitwy w intencji Sudanu: "Módlmy się o pokój w Sudanie Południowym, niezachwianą wiarę dla chrześcijan i błogosławieństwo Boże dla tego kraju".
XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest okazją do modlitwy o pokój w Sudanie i wsparcia materialnego potrzebujących.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.