Polska policja jest uznawana w Europie za sprawną i dobrze przygotowaną służbę - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller podczas obchodów święta policji garnizonu krakowskiego, które odbyły się w niedzielę w podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce.
"Chciałem podziękować za państwa służbę, codzienny trud, profesjonalizm w działaniu, szukanie nowych i skutecznych rozwiązań i szukanie współdziałania ze społeczeństwem" - powiedział Miller.
"Otrzymałem dużo gratulacji z tytułu państwa działania po kradzieży (napisu - PAP) w obozie Auschwitz. I to od ministrów spraw wewnętrznych krajów, które uchodzą za kraje posiadające dobrą policję" - dodał.
Podczas niedzielnych uroczystości, które odbyły się w położonej na głębokości 130 m solnej Komorze "Warszawa", szef MSWiA udekorował policjantów garnizonu krakowskiego "Medalami za długoletnią służbę" oraz odznakami "Zasłużony policjant". Kilkudziesięciu funkcjonariuszy otrzymało awanse na wyższe stopnie.
W rozmowie z dziennikarzami minister Miller zapewnił, że przygotowywana reforma systemu emerytur mundurowych nie oznacza dla będących obecnie w służbie funkcjonariuszy utraty dotychczasowych praw i przywilejów emerytalnych.
"Potwierdzam, taka jest decyzja premiera rządu. Pan Donald Tusk obiecał wszystkim osobom, którym dzisiaj przysługuje prawo do emerytury tzw. mundurowej, że taką emeryturę otrzymają bez względu na to, kiedy zdejmą mundur" - powiedział Miller.
Według szefa MSWiA, jego resort aktualnie nie prowadzi prac nad projektem reformy systemu emerytur mundurowych. "Z tego co wiem, to nikt nad nim aktualnie nie pracuje, bo to nie jest kwestia skomplikowanego programu. Ten program sprowadzał się do chęci rozszerzenia powszechnego systemu ubezpieczeniowego na kolejną grupę zawodową, a w związku z tym nie wymaga to wielkich przygotowań legislacyjnych" - wyjaśnił.
W małopolskich obchodach święta policji wzięli udział obok szefa MSWiA m.in. zastępca komendanta głównego policji Kazimierz Szwajcowski, kierownictwo Biura Ochrony Rządu oraz przedstawiciele władz regionu i służb mundurowych z Małopolski i Słowacji.(PAP)
czo/ ls/
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.