Wspólnota św. Idziego wzmacnia swoją współpracę z Unią Afrykańską (UA). Mają one razem promować świętość ludzkiego życia i godność każdej osoby oraz poszanowanie praw człowieka, a także prowadzić walkę z wszelkimi formami przemocy i ubóstwa.
Podpisany 15 lipca w siedzibie UA w Addis Abebie Protokół o współpracy dwustronnej uznaje również rolę działań Wspólnoty w zaprowadzaniu pokoju, prowadzeniu dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego oraz w zapobieganiu, zarządzaniu i rozwiązywaniu konfliktów. Porozumienie przewiduje też wymianę informacji, szczególnie w dziedzinie działań na rzecz pokoju i walki z AIDS.
Przewodniczący Komisji Afrykańskiej, Jean Ping wyraził zadowolenie z zawarcia partnerstwa ze Wspólnotą św. Idziego. Przypomniał jej udział w doprowadzeniu do pokoju w Mozambiku i niedawnym zawarciu porozumienia w sprawie przyszłości Gwinei. Wskazał na szczególną naturę Wspólnoty, która nie jest jedną z wielu organizacji pozarządowych. „Ma ona wyłącznie na sercu dobro ubogich i Afryki” – stwierdził szef afrykańskiego „rządu”.
Wspólnota św. Idziego, została założona w 1968 r. w Rzymie przez kilku licealistów, z Andreą Riccardim na czele, którzy przez modlitwę i pomoc biednym chcieli realizować wezwanie Ewangelii. Dziś skupia ponad 50 tys. członków w ponad 70 krajach świata.
Słynie z przedsięwzięć o zasięgu ogólnoświatowym. Bierze aktywny udział w kampanii na rzecz zniesienia kary śmierci. W 2007 r. złożyła w ONZ petycję, podpisaną przez ponad 5 mln przeciwników kary głównej. W obchody zainicjowanego przez nią w 2002 r. Międzynarodowego Dnia Przeciwko Karze Śmierci włącza się kilkaset miast Europy, Afryki i Ameryki. Od 25 lat Wspólnota organizuje spotkania modlitewne „Ludzie i religie” w intencji pokoju na świecie z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i religii. 1 stycznia 2008 r. pod jej egidą w wielu miastach odbyły się pokojowe marsze noworoczne. Najbardziej jej spektakularnym dziełem politycznym było doprowadzenie do zakończenia wojny domowej w Mozambiku w 1992 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.