Abp Polak: Nie wolno wysłuchać osoby skrzywdzonej i zostawić własnemu losowi

Przyjęcie zeznań od osoby pokrzywdzonej to nade wszystko spotkanie ze zranionym człowiekiem. Nie wolno być w takiej sytuacji człowiekiem bez sumienia, który co prawda wysłucha, ale zostawi rozbite życie własnemu losowi - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas XV Warsztatów Rzeczników Prasowych i Pracowników Instytucji Kościelnych, odbywających się w Konstancinie-Jeziornie.

Tematem trzydniowego spotkania jest komunikacja kryzysowa.

Prymas Polski mówił o tym, jak instytucjonalnie wspierać w Kościele osoby pokrzywdzone seksualnie przez niektórych duchownych. Przypomniał, że Kościół w Polsce ma wypracowane bardzo dobre zasady postępowania w tych sprawach, ale teraz trzeba je skutecznie wprowadzać w życie.

Prymas poinformował, że wiedzę o przestępstwie można uzyskać z formalnego zgłoszenia od osoby skrzywdzonej, ale też od osób trzecich. Za każdym razem trzeba kompetentnie reagować, chroniąc ofiary, aby uniknąć pogłębienia ran.

Za zgłoszenie - tłumaczył - wystarcza protokół ze spotkania z pokrzywdzoną osobą, zweryfikowany i potwierdzony przez nią i przez delegata. Gdy natomiast sprawca umarł, wsparcie pokrzywdzonym nadal jest możliwe. Proces jest możliwy, jeśli wyjaśnienie sprawy posłużyłoby dobru Kościoła.

Należy unikać powielania przesłuchań ofiar, zapewniając im poczucie bezpieczeństwa przez obecność zaufanej osoby lub kompetentnego psychologa. Nie wolno mówić o „nadużyciu”, jest to bowiem sformułowanie nieprecyzyjne, ale o krzywdzie i wykorzystaniu osób bezbronnych.

Abp Polak tłumaczył, że przyjęcie zeznań od osoby pokrzywdzonej to nade wszystko spotkanie ze zranionym człowiekiem. - Nie wolno być w takiej sytuacji człowiekiem bez sumienia, który co prawda wysłucha, ale zostawi rozbite życie własnemu losowi - zaznaczył delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

- Nigdy nie wolno z lekceważeniem mówić o wyrządzonej krzywdzie i osobach pokrzywdzonych, tym bardziej, że taka osoba może stać tuż obok - wyjaśniał rzecznikom kościelnym abp Polak.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • Tomaszszcz
    26.11.2019 16:48
    Gdy natomiast sprawca umarł, wsparcie pokrzywdzonym nadal jest możliwe. Proces jest możliwy, jeśli wyjaśnienie sprawy posłużyłoby dobru Kościoła. JEST MOŻLIWE ? Takich słow NIGDY BYM SIE NIE SPODZIEWAŁ Z UST PRYMASA POLSKI ! Powinno byc : WSPARCIE I PROCES MUSI BYC TAKZE GDY SPRAWCA NIE ŻYJE ! W ten sposob Episkopat i Prymas umywają ręce! Szokujace slowa! Jest mozliwe! Straszne slowa wobec ofiar, ktorych sprawcy juz nie żyją!
  • Tomaszszcz
    26.11.2019 19:13
    Te pytania Ojca Adama Zaka sa prawdziwe ale na nie nikt nie dal odpowiedzi! A te odpowiedzi byc powinne bo wielu biskupow i ksiezy nadal ukrywa swa wiedze o tych brutalnych wydarzeniach! Mozna ich i imienia i nazwiska wymienic! I oni nadal ukrywają prawdę! To jest prawda i fakt!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
7°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
wiecej »