Fala kulminacyjna na Lubelszczyźnie

Fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez Lubelszczyznę. W Annopolu rzeka przekracza stan alarmowy o prawie metr, ale już opada; nadal podnosi się w Puławach. Woda opada w Świętokrzyskiem i Małopolsce.

Lubelskie

W niedzielę rano poziom Wisły w Annopolu wynosił 590 cm i przekraczał stan alarmowy o 90 cm. W ciągu nocy woda opadła tu prawie o pół metra. Poniżej, w Puławach, Wisła podniosła się w nocy o ponad 30 cm i osiągnęła rano stan 614 cm, ponad 60 cm powyżej stanu alarmowego. W Dęblinie stan alarmowy był przekroczony o ponad 20 cm.

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w nocy nie było niepokojących sygnałów o sytuacji na wałach. Nie ma potrzeby ewakuacji ludzi. "Fala przechodzi dość szybko, ale woda jest ciągle wysoka, trzeba nadal uważać" - powiedział pracownik dyżurny Centrum.

Nadal we wszystkich nadwiślańskich powiatach i gminach Lubelszczyzny obowiązuje alarm powodziowy.

Sytuacja na wałach, szczególnie w miejscach, gdzie były one przerwane w czasie majowej i czerwcowej powodzi, jest stale monitorowana. Jak podał rzecznik komendy wojewódzkiej straży pożarnej w Lublinie Wojciech Miciuła strażacy likwidują niewielkie podsiąki pojawiające się przy podstawie prowizorycznych umocnień w Zastowie Polanowskim w gminie Wilków. W całym regionie w działania zaangażowanych jest 150 strażaków zawodowych i ochotników.

Świętokrzyskie

W niedzielę rano poziom Wisły w Sandomierzu był o ponad 40 centymetrów niższy od stanu alarmowego, rzeka przekraczała jedynie stan ostrzegawczy. Nadal powyżej poziomu alarmowego płynęła Wisła w Zawichoście.

Dyżurny Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody świętokrzyskiego poinformował PAP, że w Zawichoście wody było o 44 centymetry więcej od stanu alarmowego. Jak dodał dyżurny, można zaobserwować duży spadek poziomu wody w Wiśle na południe od Sandomierza, w górnym biegu rzeki.

Z wyjątkiem Kamiennej w Wąchocku, pozostałe rzeki w Świętokrzyskiem płyną poniżej stanów ostrzegawczych. Kamienna przekraczała stan ostrzegawczy o 14 centymetrów.

W dalszym ciągu w gminie Połaniec (w powiecie staszowskim) oraz w nadwiślańskich gminach powiatów sandomierskiego i opatowskiego obowiązuje alarm powodziowy.

Małopolska

W ciągu najbliższej doby stan wód w Małopolsce lokalnie będzie utrzymywał się powyżej stanów alarmowych, ale z tendencją do opadania - poinformowało PAP w niedzielę Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie.

Stopień zagrożenia oceniono na 3 w skali 3-stopniowej.

Przekroczenie stanów alarmowych, przy zaznaczającej się tendencji spadkowej poziomu wody, w ciągu najbliższej doby nadal spodziewane jest na Szreniawie w Biskupicach.

Na odcinku Soły poniżej Kaskady, oraz Dunajca pomiędzy zbiornikami Czorsztyn i Rożnów, spodziewane jest utrzymanie przekroczenia stanów ostrzegawczych, również z tendencją spadkową poziomu wody.

Lokalnie, w górnych biegach karpackich dopływów Wisły oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, w wyniku prognozowanych opadów o charakterze burzowym, możliwy jest nagły gwałtowny wzost poziomu wody do strefy stanów wysokich i punktowo przekroczenie stanów ostrzegawczych.

Spodowuje to skutki w postaci możliwości lokalnych zalań i podtopień. Przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne.

Jak poinformowano PAP w wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego, w województwie małopolskim w niedzielę alarmy powodziowe obowiązywały w gminach Nowe Brzesko i Pcim. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązywało w ośmiu gminach w powiatach bocheńskim, dąbrowskim i tarnowskim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
16°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
wiecej »