Reklama

Częstochowa: Pielgrzymów coraz więcej

Częstochowa przeżywa szczyt pielgrzymkowy. Przez cały tydzień na Jasną Górę codziennie będzie wchodzić od kilku do kilkunastu pielgrzymek, zdążających na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 15 sierpnia.

Reklama

Jak przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry, w ubiegłym roku od 1 do 15 sierpnia do sanktuarium przybyło 55 pieszych pielgrzymek, a w nich prawie 85 tys. pątników.

W poniedziałek jako pierwsza na Jasnej Górze zameldowała się 7. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej. Na powitanie pielgrzymów przyjechał biskup świdnicki Ignacy Dec. Pątnicy postanowili podkreślić wartość krzyża, wędrując pod hasłem "W tym znaku zwyciężysz!".

W pielgrzymce świdnickiej wędrowało 950 osób, którzy 230-kilometrową trasę pokonali w 10 dni. Najstarszym pielgrzym miał 81 lat. Najmłodsza uczestniczka, zaledwie pięciomiesięczna Ewa, została ochrzczona na pielgrzymce.

Około południa na Jasną Górę dotarła najliczniejsza 19. Piesza Pielgrzymka Dominikańska z Krakowa, która w tym roku liczyła 1,4 tys. osób. Nieco wcześniej do Częstochowy doszła 18. Piesza Pielgrzymka Diecezji Legnickiej. W tym roku wędrowało w niej prawie tysiąc osób, które przemierzyły 250 km.

W kolejnych dniach na Jasną Górę dotrą kolejne grupy pątników. Np. we wtorek 30. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej, a w środę grupy pątników m.in. z Krakowa, diecezji ełckiej i bielsko-żywieckiej. Wśród licznych grup pątników, które wejdą do Częstochowy w sobotę, znajdą się Warszawska Pielgrzymka Piesza i Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna oraz pielgrzymka Żołnierzy Wojska Polskiego.

W niedzielę sumie pontyfikalnej - która będzie najważniejszą częścią w uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - będzie przewodniczył prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk.

Dni poprzedzające święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to na Jasnej Górze tradycyjnie okres nasilonego ruchu pielgrzymkowego. Kolejny "szczyt" przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia).

Co roku od czerwca do października w celach pielgrzymkowych na Jasną Górę przybywa około 3-4 mln osób. W większości są to uczestnicy grup pieszych, jednak wielu przyjeżdża do Częstochowy samochodami, autokarami i transportem publicznym.

Taka ogromna rzesza ludzi wymaga zorganizowania przez służby miejskie odpowiednich warunków. Konieczne jest zapewnienie dodatkowych sił dla zagwarantowania porządku publicznego i medycznego. Trzeba zmienić organizację ruchu, oznakować trasy pielgrzymkowe, zapewnić całodobowe dyżury w szpitalach, przychodniach miejskich i na samych błoniach jasnogórskich, a także zainstalować dodatkowe punkty czerpania wody i wprowadzić całodobowe dyżury oczyszczania miasta. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
4°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
wiecej »

Reklama