100 tys. katolików oddało hołd pierwszej hinduskiej świętej. W setną rocznicę urodzin siostry Alfonsy przybyli oni do sanktuarium w Bharananganam, miejsca gdzie żyła i pracowała ta hinduska mistyczka. Hołd świętej oddała też prezydent Indii, Pratibha Patil.
Przemawiając do wiernych podkreśliła ona potrzebę budowania dialogu międzyreligijnego. Doceniła też udział katolików w budowaniu harmonii społecznej, tak ważny – jak zauważyła – w obliczu rosnących fundamentalizmów, których jednym z ostatnich przejawów było obcięcie ręki katolickiemu wykładowcy przez islamskich ekstremistów.
Znaczenie drogi życia św. Alfonsy dla współczesnych Indii oraz indyjskich chrześcijan tak charakteryzuje bp Mar Joseph Kallarangatt z diecezji Palai: „W kontekście trudności, których doświadczają chrześcijanie w naszym kraju, kanonizacja siostry Alfonsy była jedną z nowych metod ewangelizacji Indii”. Ten aspekt ewangelizacji pokazuje rolę cierpienia w życiu społeczności oraz konkretnego człowieka. Bp Kallarangatt dodaje: „Ona nigdy nie skarżyła się na cierpienie. Modliła się do Jezusa, by cierpienia innych ludzi złożył na jej barki. Posiadała głębokie zrozumienie dla idei cierpienia”.
W czasie ostatnich uroczystości poświęconych s. Alfonsie wierni w Kerali wspominali także dzień jej beatyfikacji w lutym 1986 r. Liturgii beatyfikacyjnej w mieście Kottayyam przewodniczył wówczas Jan Paweł II. Ks. Philip Njaralakatt (Filip Natjalakat), wikariusz generalny diecezji Palai wspomina: „Papież używał w swym kazaniu słów z naszego rodzimego języka malajalam. To bardzo piękne wspomnienia z uroczystości beatyfikacji”.
S. Alfonsa została kanonizowana w Rzymie przez Benedykta XVI w październiku 2008 r. Jest pierwszą w pełni indyjską świętą.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.