Za rok w Madrycie

Dokładnie za rok, 16 sierpnia 2011, w Madrycie rozpoczną się XXVI Światowe Dni Młodzieży. Hasłem madryckiego spotkania, które potrwa do 21 sierpnia 2011 roku są słowa „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”.

To już kolejne Światowe Dni Młodzieży w Hiszpanii. Poprzednie odbyły się w 1989 roku w Santiago de Compostela, gdzie znajduje się słynne sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Wtedy wzięło w nich udział niespełna pół miliona młodych osób. Tym razem organizatorzy spodziewają się ponad 2 mln uczestników. To prawie tyle ile przyjechało na spotkanie do Rzymu w Roku Jubileuszowym 2000.

Wielu młodych przybędzie do Hiszpanii już 11 sierpnia, by spędzić pięć dni we wspólnotach parafialnych. 15 i 16 sierpnia 2011 roku młodzież zacznie przybywać do Madrytu, gdzie zostanie zakwaterowana u rodzin lub w szkołach, salach parafialnych i halach. Msza św. inaugurująca XXVI Światowe Dni Młodzieży sprawowana będzie 16 sierpnia przez abp. Madrytu kard. Antonio Maria Rouco Varela na Plaza de la Cibeles w samym centrum miasta. Jednocześnie przez cały czas trwać będzie adoracja eucharystyczna w wybranych kościołach na terenie miasta, sakrament pojednania w Parku del Retiro oraz adoracja Krzyża i Ikony ŚDM.

Pomiędzy 16 a 19 sierpnia trwał będzie Festiwal Młodych. Festiwal ma pozwolić młodym przedstawić innym swoje różnorodne kultury, języki i doświadczenia. Festiwal Młodych to inicjatywy muzyczne, taneczne, teatralne, audiowizualne, ale również wystawy oraz prezentacje biografii świętych i misjonarzy z całego świata. Aby zaprezentować się podczas Festiwalu Młodych należy przesłać do Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego, w terminie do 30 września 2010 roku, odpowiednie zgłoszenie z opisem proponowanej inicjatywy.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Madrycie zostanie pokazana wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II, przygotowana we współpracy z polskimi instytucjami dokumentującymi pontyfikat papieża.

Od środy 17 sierpnia 2011 roku, przez trzy dni, na terenie Madrytu odbywać się będą katechezy w grupach językowych prowadzone przez biskupów.

Benedykt XVI przybędzie do stolicy Hiszpanii w czwartek, 18 sierpnia. Ceremonię powitania papieża zaplanowano w centrum Madrytu na godz. 16.00. Następnego dnia wieczorem młodzi wezmą udział w Drodze Krzyżowej, która prowadzona będzie głównymi ulicami miasta.

W sobotę, 20 sierpnia, uczestnicy wyruszą z centrum Madrytu w 8-kilometrową pielgrzymkę na dawne lotnisko Cuatro Vientos (Czterech Wiatrów), gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie z Benedyktem XVI. Po zakończeniu spotkania młodzież pozostanie na miejscu przez całą noc. W tym czasie w specjalnych namiotach odbywać się będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

Kulminacyjnym punktem XXVI Światowych Dni Młodzieży będzie Msza św. w niedzielę 21 sierpnia 2011 roku pod przewodnictwem papieża na dawnym lotnisku Cuatro Vientos. Na jej zakończenie ogłoszone zostanie kolejne miejsce międzynarodowego spotkania.

XXVI Światowym Dniom Młodzieży towarzyszyć będzie 9 zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską patronów. Reprezentują oni całą historię Kościoła katolickiego w Hiszpanii - począwszy od pierwszych świętych z Madrytu (Izydor Oracz i jego żona María de la Cabeza), przez założycieli karmelitów bosych i jezuitów (Teresa z Ávili i Ignacy Loyola), wielkiego misjonarza Wschodu (Franciszek Ksawery), mistrza literatury mistycznej (Jan od Krzyża), promotora duchowości kapłanów diecezjalnych (Jan z Ávili), pierwszą świętą Ameryki hiszpańskojęzycznej (Róża z Limy), aż po młodego człowieka naszych czasów, niedawno kanonizowanego (Rafael Arnáiz).

Światowe Dni Młodzieży są oryginalną inicjatywą Jana Pawła II podjętą w 1985 roku, który przez Organizację Narodów Zjednoczonych ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. Papież skierował wtedy specjalny „List do Młodych”, nazwany później „encykliką młodych”, w którym zachęcał do odkrywania własnego powołania życiowego oraz poszukiwania trwałych wartości mimo problemów młodzieńczego wieku. Wędrówce młodych w ramach ŚDM po różnych kontynentach towarzyszy Krzyż ŚDM. Został on im powierzony przez Jana Pawła II w roku 1984 - Świętym Roku Odkupienia. Gromadzi on młodych na modlitwie a jednocześnie jest symbolem pokoju oraz zaufania Kościoła do młodych.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się corocznie w każdą Niedzielę Palmową. Obchody mają charakter diecezjalny, a co dwa lub trzy lata młodzi spotykają się na spotkaniu międzynarodowym. Do tej pory takie międzynarodowe spotkania odbyły się już w Rzymie we Włoszech (1986 i 2000), w Buenos Aires w Argentynie (1987), w Santiago de Compostela w Hiszpanii (1989), w Częstochowie w Polsce (1991), w Denver w USA (1993), w Manili na Filipinach (1995), w Paryżu we Francji (1997), w Toronto w Kanadzie (2002) oraz w Kolonii w Niemczech (2005) i w Sydney w Australii (2008).

Rejestracja

1 lipca br. ruszyła rejestracja uczestników madryckiego spotkania z Benedyktem XVI. Służy temu strona internetowa madrid11.com. Po raz pierwszy w 25-letniej historii Światowych Dni Młodzieży oficjalny portal tego wydarzenia dostępny jest także w języku polskim - madryt2011.pl, na którym można dokonać rejestracji.

Chęć wyjazdu do Madrytu powinny zgłaszać nie tyle osoby indywidualne co grupy. Każda grupa powinna również uzyskać akceptację koordynatora Lokalnego Centrum ŚDM. Na spotkanie do Madrytu zaproszone są przede wszystkim osoby w wieku od 16 do 30 lat. Koszty wyjazdu z pewnością przekroczą 2 tys. zł.

Jak przyznał ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, Hiszpański Komitet Organizacyjny ma nadzieję na ok. 50 tys. uczestników z Polski. „Hiszpanie bardzo liczą na świadectwo polskiej młodzieży” - stwierdził kapłan. Hiszpanie poprosili Polaków o przygotowanie aż 1,2 tys. wolontariuszy. Będzie to największa grupa z naszego kraju w historii wolontariatu na ŚDM. W sumie na miejscu ma ich pracować aż 20 tys. z różnych krajów.

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie do wolontariatu na ŚDM w Madrycie są: skończone 18 lat w dniach posługi w Madrycie, dyspozycyjność w terminie 1-22 sierpnia 2011 r., zaangażowanie w życie Kościoła, znajomość języków obcych, w tym języka hiszpańskiego, angielskiego, francuskiego lub niemieckiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Pierwszym krokiem kwalifikacji jest wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie madryt2011.pl.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MADRYT, ŚDM

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
33°C Czwartek
wieczór
26°C Piątek
noc
24°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
wiecej »