Po sierpniowej powodzi zostaną powołane dwa polsko-niemieckie zespoły; pierwszy ma opracować współpracę hydro- i meteorologiczną, drugi zbadać polsko-niemiecką wymianę informacji podczas powodzi.
Taka decyzja zapadła na poniedziałkowym spotkaniu wojewody dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca z saksońskim ministrem spraw wewnętrznych Markusem Ulbigiem w Zgorzelcu.
Jak zapowiedział na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski, we wtorek zbierze się zespół ekspertów, który rozpocznie prace nad wspólnym projektem powołania grupy zajmującej się opracowaniem współpracy hydro- i meteorologicznej w regionie dotkniętym przez sierpniową powódź.
Jak dodał wojewoda, postanowiono, że powstanie też zespół ekspertów, który oceni przekaz informacji między stroną polską i niemiecką w trakcie powodzi. "Zespół przygotuje ewentualne wnioski na przyszłość" - mówił wojewoda. Ze strony polskiej w zespole znajdą się wojewódzcy komendanci straży pożarnej i policji, a ze strony niemieckiej - szef saksońskiej policji.
Władze niemieckiego Goerlitz złożyły do tamtejszej prokuratury doniesienie, w którym domagają się m.in. sprawdzenia, czy nie doszło do zaniedbań ze strony właścicieli zapory na zbiorniku w Niedowie - PGE Elektrownia Turów - i w konsekwencji do zalania Goerlitz. Postępowanie w sprawie zbiornika Niedów prowadzi również Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu.
Podczas sierpniowej powodzi na Dolnym Śląsku tama na zbiorniku Niedów nie wytrzymała naporu wody z rzeki Witka. Po przerwaniu tamy 7-metrowa fala zalała miejscowości na trasie Bogatynia-Zgorzelec.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.