Z jednej strony ma wielką wartość, a z drugiej - rozdają go za darmo. Wolontariusze "Zupy na Wolności" wydali przewodnik dla osób potrzebujących, bezdomnych, ubogich, a także tych, którzy chcą im na co dzień pomagać. Co znalazło się w książce?
Podjęcie inicjatywy, stworzenie planu działania, dokładna kwerenda, osobiste sprawdzanie lokalizacji, opracowanie danych i wydanie publikacji - to wszystko oddolnie wykonali ludzie, którzy na co dzień pomagają osobom wykluczonym. Wolontariusze, a na co dzień profesjonaliści w instytucjach pomocowych i nie tylko.
Zebrali się, oddali swój czas, zaangażowanie oraz kreatywność, by po pół roku mrówczej pracy stworzyć przewodnik po Wrocławiu o praktycznie wszystko mówiącym tytule: "Miejsca, w których zjem, ubiorę się, uzyskam pomoc". Dzięki niemu łatwiej będzie znaleźć, ale i kierować innych do punktów, w których można poprosić o pomoc - o coś do zjedzenia, do ubrania się, czy o konsultacje prawne, psychologiczne lub medyczne.
- To informacje krążące w różnych miejscach zintegrowane w pigułce! Chętne osoby chodziły do różnego rodzaju placówek, by sprawdzić, gdzie, co, jak i kiedy oferują osobom w kryzysie bezdomności, ubogim, potrzebującym. Jeden człowiek zajął się szpitalami, inny świetlicami, jeszcze inny noclegowniami itd. Możemy zapewnić, że wszystkie lokalizacje podane w książce są sprawdzone. To nie wydmuszki. A jest ich około 70 - oświadcza Małgorzata Jasionek z inicjatywy "Zupa na Wolności".
Grupa entuzjastów wygrała grant na realizację swojego pomysłu i wszystkie pieniądze przeznaczyła na wydruk opracowania - wystarczyło na 1100 egzemplarzy. Będą rozdawane nie tylko tym, którzy mogą skorzystać z przewodnika dla siebie, ale również osobom chcącym pomóc innym i zaangażowanym we wspieranie wykluczonych i bezdomnych.
- Od 2 lat rozdajemy ciepły posiłek potrzebującym pod szyldem "Zupa na Wolności". Przez ten czas zgromadziliśmy trochę danych, ale i ochotników. Np. wspaniałym źródłem kontaktów stali się ludzie z projektu "MiserArt - strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia". Inspirowaliśmy się także społecznikami z Krakowa (Zupa na Plantach) i Warszawy (Wspólnota Sant'Egidio), którzy już wcześniej wydali podobny przewodnik. I my o nim zamarzyliśmy, więc postanowiliśmy zadziałać - przyznaje Małgorzata.
Jak tłumaczy, wolontariusze pragną być pomostem pomiędzy osobami wykluczonymi, dotkniętymi problemem bezdomności, a resztą społeczeństwa. Przewodniki będą rozdawać do wyczerpania w każdą niedzielę o godzinie 17 na pl. Wolności, by uzbrajać w potrzebną wiedzę ludzi w kryzysie, ale i wolontariuszy.
- Przekażemy je także grupom, które z nami współpracują, działającym na rzecz wykluczonych. Mamy nadzieję, że przewodniki różnymi kanałami dotrą do ludzi, którym się najbardziej przydadzą. Każdy chętny, który wspiera np. bezdomnych może się do nas zgłosić po egzemplarz - zachęca wolontariuszka.
Zapowiada, że wkrótce udostępniona zostanie wersja elektroniczna przewodnika, którą każdy będzie mógł sobie wydrukować.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.