Kaplica Stadionu Narodowego

Narodowe Centrum Sportu opublikowało projekt wielowyznaniowej kaplicy, która będzie częścią kompleksu Stadionu Narodowego w Warszawie. Wnętrze zostało tak zaprojektowane, by mogli się tam modlić wyznawcy różnych religii. Pomysł uzyskał pozytywną opinię Diecezji Warszawsko-Praskiej, Polskiej Rady Ekumenicznej, Polskiej Gminy Żydowskiej oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce. Otwarcie kaplicy zaplanowano już na wiosnę br.

Publikując 13 stycznia na stronie internetowej Narodowego Centrum Sportu wizualizację wielowyznaniowej kaplicy Stadionu Narodowego w Warszawie podkreślono, że inspiracją dla przygotowania pomieszczenia była postawa Jana Pawła II, „który w trakcie swojego pontyfikatu wielokrotnie zwracał uwagę na to, jak ważny jest dialog między wyznawcami różnych religii”. „Przygotowując wytyczne dla projektantów spotkaliśmy się z duchownymi różnych religii pytając o najważniejsze kryteria, jakie powinno spełniać miejsce modlitwy” - czytamy w oświadczeniu Roberta Wojtasia, wiceprezesa Narodowego Centrum Sportu (NCS).

Kaplica ma służyć wyznawcom różnych religii, dlatego pozbawiona jest symboli charakterystycznych dla któregoś z wyznań, np. menory, krzyża łacińskiego czy krzyża prawosławnego. „Jedność religii odzwierciedlona została w uniwersalnej symbolice światła. Elementem wspólnym dla każdej religii jest światło, jako powszechnie uznany symbol boskości” - czytamy na internetowej stronie NCS.

Wnętrze pomieszczenia wypełnia kolumnada nawiązująca do architektury sakralnej wielu religii oraz światło. „Kolumnada wydziela strefy funkcjonalne, symbolicznie oddziela kaplicę od reszty stadionu a także optycznie podwyższa pomieszczenie. Światłem, które symbolizuje istotę boską, kreujemy atmosferę oraz w zależności od potrzeb podkreślamy kierunki modlitwy” - stwierdza Paulina Suchenek z PS Studio, które to jest autorem projektu aranżacji kaplicy.

Miejsce modlitwy na Stadionie Narodowym będzie mogło być łatwo przystosowane do potrzeb różnych wspólnot religijnych. Aranżacja wnętrza kaplicy dla chrześcijan opracowana jest w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy bocznej, ołtarz usytuowany jest na osi głównej na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Ściana za ołtarzem oraz ołtarz dodatkowo oświetlono podkreślając kierunek modlitwy.

Dla wyznawców judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiono pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik - menorę.

Aby umożliwić modlitwę dla wyznawców islamu, z sali modlitw usunięto wszystkie ławki aby zapewnić jak największej liczbie wiernych miejsce do modlitwy. Elementy tworzące kolumnadę obrócono w stronę Mekki i podkreślono światłem, a w posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.

Projekt uzyskał pozytywną opinię duchownych różnych wspólnot wyznaniowych. „Z uznaniem oceniamy wysiłek architektów mający na celu dostosowanie jednego wnętrza do użytku kilku religii. Doceniamy przyjęte rozwiązania” - czytamy w opublikowanym na stronie internetowej Narodowego Centrum Sportu piśmie podpisanym przez ks. prałat Wojciecha Lipkę, kanclerza Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej, ks. prał. Marka Solarczyka, proboszcza i ceremoniarza katedry św. Floriana oraz ks. prał. Zygmunta Podstawkę, proboszcza parafii Bożego Ciała.

Ks. Ireneusz Lukas, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej informuje, że z projektem kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym zapoznali się członkowie Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej. „Projekt Kaplicy jest w moim odczuciu bardzo udany. Zwróciłem uwagę na bardzo ciekawe oświetlenie pozwalające w różny sposób aranżować wnętrze kaplicy. Wystrój wnętrza sprzyja refleksji, modlitwie i medytacji. Ze względu na brak elementów charakterystycznych dla jednego wyznania czy religii, projekt Kaplicy spełnia wymogi miejsca, w którym mogą się modlić i odprawiać nabożeństwa ludzie różnych Kościołów wyznań i religii. Doceniam możliwości różnorodnego kształtowania wnętrza, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami” - napisał ks. Lukas.

Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski podkreślił natomiast, iż planowanie kaplicy odbywa się z niezwykłym rozmysłem oraz niezwykłą wrażliwością na całe spectrum religii praktykowanych w Warszawie. „Idea Kaplicy Wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym sprawia, że czuję się dumny z tego, że jestem warszawiakiem” - stwierdził Michael Schudrich.

- Serdecznie dziękuję za projekt kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym. Projekt tak jak został mi zaprezentowany, spełnia nasze potrzeby i myślę że spokojnie będziemy mogli się modlić i skorzystać z tej kaplicy z pełnym szacunkiem dla wyznawców innych religii - napisał natomiast imam Nezar Charif.

Kaplica wielowyznaniowa na Stadionie Narodowym, o powierzchni 260 metrów kwadratowych, usytuowana jest na poziomie minus 3, od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie. Wspólne nabożeństwo z okazji jej otwarcia zaplanowano na wiosnę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
1°C Poniedziałek
dzień
1°C Poniedziałek
wieczór
0°C Wtorek
noc
-1°C Wtorek
rano
wiecej »