Reklama

600-lecie kultu w Górce Duchowej

600 lat obecności cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia świętuje w tym roku sanktuarium w Górce Duchownej koło Leszna. Sprawowanej z tej okazji w niedzielę 22 sierpnia o godz. 11 jubileuszowej Mszy św. dziękczynnej przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki.

Reklama

Sanktuarium maryjne w Górce Duchownej jest jednym z sanktuariów archidiecezji poznańskiej i, jak podkreśla w rozmowie z KAI jego kustosz ks. kan. Wieńczysław Nowak, „jednym z dziewiętnastu bardzo ważnych miejsc pielgrzymkowych w Polsce”.

„Przez ostatnie trzy lata szczególnie mocno przygotowywaliśmy się w sposób duchowy do tego wielkiego jubileuszu. W tym czasie każdy z dorocznych odpustów koncentrował się wokół jednej z trzech cnót teologicznych, a więc: wiary, nadziei i miłości” – wyjaśnia ks. Wieńczysław Nowak. Wszystko po to, jak dodaje, aby głębiej i bardziej świadomie przeżyć wielkie dziękczynienie Bogu za dar, jakim jest to sanktuarium.

Odpust poprzedziła też dziewięciodniowa Nowenna w intencji wszystkich pielgrzymów, którzy przybędą do sanktuarium. Również przez cały rok w każdą środę o godz. 18.30 (w okresie zimowym o godz. 18) przed cudownym obrazem odprawiana jest Msza św. i Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia w intencji wszystkich czcicieli Góreckiej Pani.

Uroczystości związane z Wielkim Jubileuszowym Odpustem w Górce Duchownej potrwają do 29 sierpnia. Szczegółowy plan nabożeństw można znaleźć na stronie internetowej sanktuarium: www.archpoznan.org.pl/gorkaduchowna.

„Nie było by Górki Duchownej, gdyby nie było benedyktynów” – podkreśla kustosz sanktuarium. Do tego zgromadzenia należała bowiem Górka Duchowna od XI do XIX w. To również benedyktyni z Lubinia przywieźli tu obraz Matki Bożej Pocieszenia w czasie zarazy panującej w tej okolicy w 1410 r. I tak pozostał on w tutejszym kościele już na stałe, przyciągając pielgrzymów z całej Wielkopolski, Śląska, Pomorza i innych regionów Polski. Kult Matki Bożej Pocieszenia, szafującej w tym miejscu hojnie Bożymi łaskami, rozwijał się w kolejnych stuleciach. W XVIII w. obraz przyozdobiono srebrnymi sukienkami i koronami, a podczas zaborów Górkę Duchowną nazywano Jasną Górą Wielkopolski.

Po pożarze w kaplicy cudownego obrazu w 1927 r., z którego ocalały jedynie złote sukienki, korona, srebrna rama i wota, artysta malarz Marian Szczurkowski, uczeń Jana Matejki, wykonał na miedzianej blasze jego wierną kopię, poświęconą uroczyście rok później. Lata okupacji hitlerowskiej cudowny obraz przetrwał w ukryciu.

21 września 1964 r. w Górce Duchownej dokonano świętokradztwa rabując wota i sukienki, a sam obraz porzucając. W dwa lata później dzięki ofiarności pielgrzymów wizerunek Madonny z Dzieciątkiem odnowiono i wykonano dla niego nową sukienkę. Podczas odpustu w 1966 r. ówczesny metropolita poznański abp Antoni Baraniak dokonał uroczystej koronacji cudownego obrazu papieskimi koronami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama