W przypadający jutro Dzień Życia Konsekrowanego wierni w Polsce będą wspierać klasztory kontemplacyjne. Ofiary składane tego dnia w kościołach zostaną przekazane mniszkom, których w kraju jest niemal 1300. W sumie w Polsce żyje ok. 32 tys. osób konsekrowanych.
W Dzień Życia Konsekrowanego Kościół swoją modlitwą otacza wszystkich zakonników i zakonnice. W Polsce zaangażowani są oni w pracę wychowawczą i nauczanie, różne formy opieki nad młodzieżą, katechizację i inne formy ewangelizacji, świadczą również pomoc o charakterze duchowym i materialnym. Sami konsekrowani potrzebują jednak wsparcia. Stąd zgodnie z tradycją w Dzień Życia Konsekrowanego w Polsce zbierane są ofiary na rzecz klasztorów kontemplacyjnych. Bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego podkreśla, że wsparcie to jest bezcenne. „Te siostry pracują, bo przecież haftują, wykonują paramenty liturgiczne, ale wiemy doskonale, że dzisiaj utrzymanie samego klasztoru, choćby ogrzewanie, prąd itd. wymaga dużych nakładów, a siostry mają to do siebie, że nigdy o nic nie proszą, a więc wiele zależy od naszej wrażliwości i wyczucia” – powiedział bp Kiciński.
W sumie w Polsce posługuje ponad 20 tys. sióstr zakonnych i ponad 11 tys. zakonników. Oprócz istniejących tradycyjnie od stuleci zakonów kontemplacyjnych i zakonów czynnych funkcjonują nowe formy, sięgające korzeniami początków XX w. m.in. instytuty świeckie. Ciekawostką jest odradzanie się indywidualnych form życia konsekrowanego znanych w starożytności, które na przestrzeni stuleci zanikły, jak np. dziewice konsekrowane, wdowy czy pustelnicy. W kraju jest obecnie ponad 300 dziewic konsekrowanych i tyleż samo konsekrowanych wdów.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.