Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na rozpoczynającą się w Środę Popielcową w Brazylii kolejną Kampanię Braterstwa. W tym roku poświęcona jest ona wartości życia i naszej odpowiedzialności za jego ochronę, a jej celem jest uwrażliwienie na potrzebujących.
Papież przypomina, że życie jest darem, o który trzeba nieustannie dbać. „Szczególnie wobec narastania cierpienia jesteśmy wezwani do bycia Kościołem Miłosiernego Samarytanina, bo tylko wtedy będziemy w stanie przezwyciężyć globalizację obojętności” – pisze Ojciec Święty.
Patronką tegorocznej Kampanii Braterstwa jest św. siostra Irmã Dulce, kanonizowana pod koniec ub. r. przez Papieża Franciszka. Zajmowała się najuboższymi i już za życia nazywana była „Dobrym Aniołem z Bahii”.
Tegoroczna Kampania Braterstwa ma na celu poruszyć wrażliwość nie tylko katolików, ale całego społeczeństwa, aby w różnych okolicznościach i sytuacjach podejmować wysiłek na rzecz ochrony życia. Materiały duszpasterskie rozprowadzane do wszystkich parafii i wspólnot, opierając się na przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk. 10, 33-34) mają na celu uwrażliwić nasze spojrzenie, aby tak jak on widząc potrzebującego, odczuć współczucie i zatroszczyć się o bliźniego.
Przez okres Wielkiego Postu wierni spotykać się będą w grupach rodzin, aby wspólnie rozważać tematykę Kampanii i wyciągać konkretne wnioski w odniesieniu do tylu istnień ludzkich dotkniętych biedą, chorobą, oczekujących na braterski gest i konkretne wsparcie. „Poprzez różnorodne akcje wielkopostne tutejszy Kościół będzie starał się dostrzec, gdzie życie zostało zaniedbane i wymaga interwencji ewangelicznej ze względu na nawrócone serce mocą Słowa Bożego” – podkreśla ks. Patriky Samuel Batista – sekretarz wykonawczy kampanii realizowanych przez tutejszy episkopat.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.