Prof. Davies: odstawić anachroniczne myślenie

O odstawienie anachronicznego myślenia o "dawnej wielkości" i o dobre relacje w Europie zaapelował w środę na Westerplatte historyk prof. Norman Davies.

Przemawiając podczas uroczystości związanej z 71. rocznicą wybuchu II wojny światowej prof. Davies - zaznaczając, że "szkodliwa mitologia rośnie prędzej niż solidna wiedza historyczna" - przypomniał, że ówczesna Polska była innym krajem niż dzisiejsza, inne też były sojusze i okazały się nieskuteczne.

"W 1939 roku Polska i Wielka Brytania były sojusznikami, razem z Francją. Mając Hitlera i Stalina za sąsiadów polityka polska utrzymała - chyba słusznie - doktrynę Piłsudskiego dwóch wrogów. Jak wiemy jednak, ten sojusz nie zdał egzaminu. Druga Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy i następna Polska powstała po wojnie" - mówił brytyjski historyk.

Jak dodał, "imperium brytyjskie też rozpadło się w kawałki i nigdy nie wróciło do dawnego stanu". "Klęska ta, klęska wspólna, została przygotowana wcześniej na przesadnych iluzjach wielkości" - stwierdził prof. Davies.

"Dzisiaj w zupełnie innych, nowych warunkach, trzeba odstawić anachroniczne myślenie i marzenie o dawnej wielkości. Brytyjczycy w trzydziestym dziewiątym roku tego nie rozumieli. Nasza siła dzisiaj leży w dobrych, serdecznych stosunkach z sąsiadami, w mocnych związkach unijnych i NATO-wskich i w żywej świadomości nie tylko interesu narodowego, ale też wspólnego dobra" - powiedział.

Przypomniał, że w 1939 roku Gdańsk nie był miastem polskim, był wolnym miastem pod nadzorem Ligi Narodów, "a większość mieszkańców była Niemcami, choć nie niemieckimi obywatelami"

"Przez tę zbrodniczą wojnę lansowaną przez Trzecią Rzeszę i Związek Radziecki oni, danzigerzy stracili swoja małą ojczyznę, swój dom i majątki, swoją tożsamość - dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi. Naszym moralnym i chrześcijańskim obowiązkiem jest pamiętać wszystkich, którzy cierpieli, nie tylko swoich" - zaapelował Davies.

Jako słuszną ocenił decyzję ówczesnego polskiego rządu o udaniu się na emigrację. "Jako obywatel brytyjski chciałbym złożyć hołd rządowi londyńskiemu" - powiedział.

Podkreślił, że rząd londyński odegrał "bardzo ważna rolę w ciągłości i legitymacji konstytucji polskiej". Davies przypomniał, że ostatni w prezydentów na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej obok prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »